• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

Anna Olszewska

Dodana: 30.11.2020 17:31

Zdjęcie Pani Anny Olszewskiej

Muzyk, adiunkt na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, gdzie współprowadzi chór kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej.

Dotychczasowy dorobek artystyczny, m.in.:
– założyciel i dyrygent Chóru WSAP w Białymstoku oraz Chóru Żeńskiego X LO w Białymstoku. Zespoły te otrzymują czołowe miejsca podczas konkursów i festiwali chóralnych w Polsce i za granicą, m.in. Międzynarodowy Konkurs Chórów Slovakia Cantat (Bratysława 2007 - złoty dyplom), Ogólnopolski Konkurs "Ars Liturgica" (Gniezno 2008 - złoty dyplom), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego (Barczewo 2010 - złoty dyplom, 2 nagrody specjalne);
– współpraca z wieloma orkiestrami kameralnymi i prowadzenie szeregu koncertów wokalno-instrumentalnych.

Laureatka nagród i stypendiów, m.in.: Medalu Komisji Edukacji Narodowej (2011), Nagrody Przewodniczącego Rady Miejskiej dla nauczycieli animatorów kultury (2011), Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku (2010), stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla Młodych Twórców (2010).

Program stypendium
Projekt pn. "Przygotowanie i poprowadzenie koncertu wokalno-instrumentalnego z nowo odkrytymi utworami nieznanego kompozytora polskiego S. Ziemianowskiego"

Program stypendium obejmuje przybliżenie białostockiej publiczności, w formie koncertu wokalno-instrumentalnego, nowo odkrytej twórczości nieznanego polskiego kompozytora z przełomu XVIII i XIX w. - S. Ziemianowskiego. W programie koncertu znajdą się Vesperae C-dur i Vesperae D-dur oraz Msza C-dur na chór mieszany, solistów i orkiestrę kameralną. Kompozycje te zostały opracowane i zrekonstruowane z rękopisów znajdujących się w archiwach wileńskich. Projekt obejmuje także rejestrację materiału muzycznego na płycie CD.

Rezultatem będzie prezentacja nowo odkrytych dzieł polskiego kompozytora oraz wzbogacenie wiedzy i zbiorów muzycznych z obszaru muzyki polskiej o dzieła S. Ziemianowskiego. Repertuar zostanie zarejestrowany na płycie CD, co umożliwi w konsekwencji kopiowanie i wydanie go w późniejszym czasie.

Uzasadnienie: projekt posiada cenne walory poznawcze; ponadto stypendium przyczyni się do twórczego rozwoju artysty i współpracującego z nim zespołu.

Do góry