• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

2007 Szymon Hołownia

Dodana: 01.03.2021 17:36

Szymon Hołownia

Nagroda w 2007 r. za "Tabletki z krzyżykiem", czyli "pierwszą pomoc w lękach związanych z Bogiem, końcem świata, czyśćcem i duchami".

Szymon Hołownia - urodzony w Białymstoku, dziennikarz i publicysta, specjalizuje się w tematyce dotyczącej religii i Kościoła.Obecnie jest dyrektorem programowym kanału religia.tv., redaktorem w tygodniku "Newsweek Polska". Był redaktorem działu kultury w "Gazecie Wyborczej", redaktorem działu społecznego w "Newsweek Polska", zastępcą redaktora naczelnego "Ozonu", redaktorem działu "Plus Minus" Rzeczpospolitej. Publikował także w "Tygodniku Powszechnym", "Więzi", "Machinie". Autor książek: : "Kościół dla średnio zaawansowanych", "Tabletki z krzyżykiem". Laureat wielu nagród. Autor bloga "Z pamiętnika młodej kucharki".


Szymon Hołownia - Tabletki z krzyżykiem (2007)

"Tabletki z krzyżykiem zasadzają się na pomyśle (...) wychodzącym od koszmarnej niewiedzy. Hołownia wyobraził sobie kilkadziesiąt najgłupszych, co tam, najbardziej debilnych pytań, o które można zapytać Kościoł, biblistów lub teologów. Jeśli ktoś z was na poważnie szuka odpowiedzi na pytania: "A jeśli Obcy to niekatolicy", "Czy niebo to wieczny orgazm" albo "Czy w potopie utonęły ryby" tym bardziej powinien po tę książkę sięgnąć. Przekonanych o zacofaniu Kościoła pragnę uprzedzić - owe kretyńskie pytania to tylko pretekst dla omówienia jakiegoś bardzo ważnego aspektu teologii, objaśnienia gnębiącego nie do końca douczonych katolików problemu, naszkicowaniu dogmatu. Hołownia przy tym nie zamyka ścieżek, nie krzyczy ex cathedra, jak nie postąpisz tak i tak piekło cię pochłonie." [Wojciech Sosnowski "Podobno nie ma głupich pytań"].

Do góry