• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

1994 Elżbieta Kozłowska – Świątkowska

Dodana: 01.03.2021 17:30

Elżbieta Kozłowska – Świątkowska

Poetka, pisarka, urodziła się 12 marca 1954 r. w Białymstoku i tu mieszka. Debiutowała w „Literaturze” w 1976 r., a debiutancki zbiorek "Niedosłowna" (Czytelnik) ukazał się w 1979 r. Kolejne tomiki: "Nazywam się nikt" (1987), "Wiersze - Poémes" i włoskojęzyczna wersja "Conversazione", "Rozmowa" (1994), "Do tego domu przychodzę tylko we śnie..." (1999) – książka wyróżniona na 40. Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek ‘najpiękniejszą książka roku 1999’.


Jej utwory publikowane były też w antologiach i na łamach czasopism, m.in. "Poezji", "Literatury", "Tygodnika Kulturalnego" "Miesięcznika Literackiego" oraz tłumaczone na język włoski, francuski, niemiecki, arabski, rosyjski. Jest też autorką monografii "Cały świat gra komedię (200-letnie dzieje teatru w Białymstoku XVII-XX w.)" i "Błękitna dziewiątka" (historia harcerstwa w Białymstoku). Od 1997 r. jest redaktorem naczelnym Wydawnictwa Uniwersyteckiego "Trans Humana" w Białymstoku. Laureatka Nagrody Literackiej im. W. Kazaneckiego także w roku 1999.

* * *

A przecież każdy z nas umrze
nie pozbywszy się swoich pragnień
(I. B. Singer)

piszę jak potrafię
ufam złotym myślom
wierzę natarczywie
że jabłoń rówieśnica
będzie wciąż zakwitać
(w sadzie mojego dzieciństwa)
poza strefą rozsądku i czasu
czytam o naszych sprzymierzeńcach
oczekuję proklamacji ugody
ze wszech miar
w słotne dni wyprawiam się
na połyskliwe rafy szczęścia
wieczorami zapalam lampkę oliwną
i notuję skrzętnie lata świetlne
i zwykłe wahania nastrojów

["Rozmowa", Wyd. ŁUK, Białystok 1994, s. XXXVI]

Do góry