• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

2014 Piotr Nesterowicz

Dodana: 01.03.2021 17:49

Piotr Nesterowicz

Nagroda w 2014 r. za książkę "Cudowna" za "przekonująco opowiedzianą historię cudu, odtworzenie kolorytu epoki PRL-u oraz znakomity warsztat reporterski".

Jadwiga miała czternaście lat, gdy ukazała jej się na łące Matka Boska. Był 1965 rok, władze walczyły z ludową religijnością pod hasłem: Kościół do kruchty. Na łąkę przybywali pielgrzymi z całej Polski, a milicja siłą rozganiała nielegalne zgromadzenie. Wierni pili „cudowną” wodę ze źródełka, a sanepid ich przymusowo hospitalizował z powodu podejrzenia duru brzusznego.
Wkrótce mieszkańcy Zabłudowa zwątpili w objawienie dziewczynki. Mieli jej za złe, że zabłudowski cud jest za mało cudowny, że nie postawiono na łące kościoła, że w czasie innych objawień Matka Boska powiedziała więcej niż u nich.
Dzięki zachowanym raportom SB Piotr Nesterowicz relacjonuje historię „cudu zabłudowskiego” minuta po minucie. Rozmawia również z ponad sześćdziesięcioletnią Jadwigą. Kobieta do dzisiaj powtarza zdanie, które usłyszała od Maryi, gdy miała czternaście lat.

Krzysztof Varga: „Niesamowita historia. Z Matką Boską, szczególnie jeśli stoją za nią Polacy, żadna władza nie wygra”.

Mariusz Szczygieł: „Dlaczego nie ja napisałem tę książkę?”.

 

Piotr Nesterowicz - ukończył Organizację i Zarządzanie na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, gdzie w 1999 r. obronił doktorat. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Pracował jako konsultant, kierował firmami telekomunikacyjnymi, jest autorem książki „Organizacja na krawędzi chaosu” (2000). Pisze eseje i reportaże („Akcent”, „Duży Format”, „Twórczość”, „Tygodnik Powszechny”), wydał zbiór reportaży „Ostatni obrońcy wiary” (2012). Jest również autorem opowiadań fantasy („Nowa Fantastyka”, fantastykapolska.pl) oraz powieści fantasy „Piasek” (2013).

Do góry