• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

2016 Aneta Prymaka-Oniszk

Dodana: 02.03.2021 08:17

Nagroda za najlepszą książkę 2016 roku: „Bieżeństwo 1915. Zapomniani Uchodźcy”

„za pionierskie opracowanie tematu bieżeństwa oraz za doskonały reportaż historyczny, który łączy perspektywę lokalną z uniwersalnym doświadczeniem uchodźstwa”

Aneta Prymaka-Oniszk - „Bieżeństwo 1915. Zapomniani Uchodźcy” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2016)

„Szli dzień i noc…” Na wschód. Katolicy, prawosławni, Żydzi, panowie, służba, chłopi, kobiety, dzieci, konie, bydło i psy; zdumiewający exodus wyparty z pamięci następnych pokoleń przez inne nieszczęścia XX wielu. Aneta Prymaka-Oniszk postanowiła, że nie zostawi tych uciekinierów. Jej książka to rzetelny dokument historyczny, piękna opowieść, dowód współczesnej pamięci”.

/ Małgorzata Szejnert /

Aneta Prymaka-Oniszk (1975) – pochodzi z Knyszewicz (podlaskie); na co dzień mieszka w Warszawie; dziennikarka, publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „National Georgraphic”, miesięczniku „Karta”; była rzecznikiem prasowym Centrum Nauki Kopernik w czasie jego tworzenia i uruchamiania. Wcześniej imała się różnych zajęć – od pasienia owiec na Sokólszczyźnie, poprzez księgowanie faktur tureckiej odzieżówki w podwarszawskich Ząbkach i budowanie obory w szwajcarskiej wiosce w Alpach, po robienie kebabów w pakistańsko-czeskiej knajpie w Londynie. Od 2014 roku prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl; stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego.

Do góry