• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

2011 Michał Androsiuk

Dodana: 01.03.2021 17:44

Michał Androsiuk

Nagroda w 2011 r. za książkę „Biały koń” - za magiczną przypowieść o Miasteczku, dzięki której mieszkańcy Podlasia zyskują imię i pamięć".

Michał Androsiuk (ur. 1959) dziennikarz, publicysta, pisarz tworzący w języku białoruskim i polskim. Wychował się w Wojnówce, białoruskiej wsi leżącej w polskeij częsci Puszczy Białowieskiej, tysiąc metrów od granicy z Białorusią. Ukończył liceum ogólnokształcące w Hajnówce, pracował jako nauczyciel, kamieniarz. Obecnie pisarz. W języku białoruskim wydał trzy tomy opowiadań: "Miascowa grawitacja" (Białystok 2004), "Bieły koń" (Białystok 2006), "Firma" (Białystok 2006). W 2010 r. opublikował pierwszą książkę napisaną w języku polskim, "Wagon drugiej klasy", która została nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego za 2010 rok.

"Biały koń" - Androsiuk w swoim cyklu opowiada historię ważną nie tylko dla siebie, swojej rodziny i naszego podzielonego narodowościowo regionu, ale także dla historii XX wieku, wychylonej w wiek XXI, dla tragicznego losu, który nie przydarza się tylko na naszym pograniczu, bo jest typowy dla pogranicza każdego i to bez względu na to, czy jest to pogranicze narodów, religii i kultur, czy pogranicze czasów oraz skazanych na wszelkie pogranicza ludzi. Androsiuk opowiada nasz, podlaski świat, ale nie jest w swej rodzinnej opowieści partykularny. Bywa przypowieściowo-mitologiczny. Stosuje kod charakterystczny dla historii, których uniwersalność (ważność, mądrość) przekracza granice literatury, stwarzając mit. Prawdziwy. [Dariusz Kulesza - członek Kapituły Nagrody].

Do góry