• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

1999 Elżbieta Kozłowska - Świątkowska

Dodana: 01.03.2021 17:33

Elżbieta Kozłowska - Świątkowska

Nagroda w 1999 r. za: "Do tego domu przychodzę tylko we śnie”.

Poetka, pisarka, urodziła się 12 marca 1954 r. w Białymstoku i tu mieszka. Debiutowała w „Literaturze” w 1976 r., a debiutancki zbiorek "Niedosłowna" (Czytelnik) ukazał się w 1979 r.

Kolejne tomiki: "Nazywam się nikt" (1987), "Wiersze - Poémes" i włoskojęzyczna wersja "Conversazione", "Rozmowa" (1994), "Do tego domu przychodzę tylko we śnie..." (1999) – książka wyróżniona na 40. Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek ‘najpiękniejszą książka roku 1999’ . Jej utwory publikowane były też w antologiach i na łamach czasopism, m.in. "Poezji", "Literatury", "Tygodnika Kulturalnego", "Miesięcznika Literackiego" oraz tłumaczone na język włoski, francuski, niemiecki, arabski, rosyjski. Jest też autorką monografii "Cały świat gra komedię (200-letnie dzieje teatru w Białymstoku XVII-XX w.)" i "Błękitna dziewiątka" (historia harcerstwa w Białymstoku).

Od 1997 r. jest redaktorem naczelnym Wydawnictwa Uniwersyteckiego "Trans Humana" w Białymstoku. Laureatka Nagrody Literackiej im. W. Kazaneckiego także w roku 1999.

wiatr się starzeje
i pamięć
lubiłam rozmowy do świtu na werandzie
brzask rozświetlał słoje jagód posypanych cukrem
a pod okapem wiły się jaskółki
kto wie
może trzeba było zagłuszyć
pasje i triumfy
wyrzec się ciała i duszy
złorzeczyć wrogowi
tymczasem
ulice płyną marszami milczenia
któż z nas zostanie
pod nieba skłonem
["Do tego domu przychodzę tylko we śnie...", Wyd. Łuk, Białystok 1999, s. 15]

Do góry