• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

1995 Janina Kozak - Pajkert

Dodana: 01.03.2021 17:31

Janina Kozak - Pajkert

Poetka, urodziła się 14 listopada 1934 r. we wsi Roztołty, mieszka w Białymstoku. Debiutowała na łamach "Kontrastów" w latach 68-71. Autorka m.in. tomików poezji: "Do dalekich wzgórz i dzwonów" (1992), "Idole" (1995), "Fabuły bezsenne" (1996), "Pogoda z różą w tle" (1997), "Postawić ostrokół" (1999), ale także prozy poetyckiej: "Rozmowy" (1995).

Laureatka m.in. złotej i dwukrotnie srebrnej Buławy Hetmańskiej, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Dzban Czarnoleskiego Miodu w 2000 r. W 2001 r. ukazała się urokliwa książka "Wszystkie drogi i okna czyli przypowieść o matce i córce", składająca się z opowiadań - dialogów, przepełnionych refleksją nad życiem, przemijaniem.

Laureatka Nagrody Literackiej im. W. Kazaneckiego także w roku 1996.

J. Kozak-Pajkert swoją twórczością pokazała, że trud pisarski podjęła nie po to, by wzbogacić polską literaturę li tylko w garść pięknych wierszy, ale dlatego, że pewne prawdy domagały się wyrazu, a tylko język poezji mógł je udźwignąć."
[Waldemar Smaszcz]

"[...] - Jesteś najlepsza, mamo. Tylko pod niebem przepływa twój piękny czas, poręczony obrotem ziemi i losu. Tutaj trwa. Jesteś między moimi rękami jak mała dziewczynka. Zobacz,
jakie mam mocne dłonie. Umiem rozstawiać palce i napinać mięśnie, żeby cię ustrzec.
- Jestem stara, córko, stara. Chcesz mnie zabawić.
- Starość jest także dobra. W starości właśnie można czysto i wyraźnie odróżnić dobroć od każdej innej ochoty. [...]"
["Rozmowy", Oficyna Wyd. WOAK, Białystok 1995, s. 4]

Do góry