• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

1998 Waldemar Smaszcz

Dodana: 01.03.2021 17:33

Waldemar Smaszcz

Nagroda w 1998 r. za: "”Słowo poetyckie Karola Wojtyły”.

Urodził się 20 grudnia 1951 r. w Gdańsku; krytyk literacki, eseista. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, białostoczanin od 1974 r.

Debiutował artykułem krytycznym na łamach "Kontrastów" w 1975 r. Autor licznych esejów, rozpraw i szkiców poświęconych twórczości poetów polskich, m.in. J. Lechonia, K. Wojtyły, A. Kamieńskiej, K. Wierzyńskiego, J. Twardowskiego, K. Iłłakowiczówny, drukowanych w "Poezji", "Kulturze", "Polonistyce", "Twórczości". Z jego wstępem ukazały się liczne tomy poezji i prozy, m.in. "Nieobiecany kąsek" J. A. Morsztyna, "Poezje wybrane" K. Wojtyły, antologia "Światło pszennego chleba", "Wiersze skandaliczne" J. Tuwima, "Poezje wybrane" W. Kazaneckiego. Autor książek m.in. "Ksiądz Twardowski w Białymstoku", "Adam i Ewa. Rzymska miłość Mickiewicza", "Rzeczy o Franciszku Karpińskim" - wydanie bibliofilskie poezji Karpińskiego oraz tekstów o tematyce religijnej. Pomysłodawca i inicjator Nagrody Literackiej im. W. Kazaneckiego.

"Toczy po kamienistej ścieżce niełatwy kamień krytyki literackiej."
[Jolanta Sztachelska - Przewodnicząca Kapituły Nagrody Literackiej im. W. Kazaneckiego’98]
"Nie lubię pisać czegoś, co mi łatwo przychodzi. Pisanie jest moim życiem. Jeżeli pisanie o czymś nie sprawia mi trudności, to niczego wartego uwagi nie stworzę. Nigdy nie byłem felietonistą, ani zgodnie z terminologią Barańczaka nie pisałem recenzji z "książek najgorszych". Mówiąc żartem, boję się, że od takich tekstów mózg mógłby mi się wyprostować. Jestem szczęśliwy, że robię to, co naprawdę lubię."
[W. Smaszcz, "Kurier Poranny", 13.10.2000 r.].
["Słowo poetyckie Karola Wojtyły", Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1998].

Do góry