• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

2002 Edward Redliński

Dodana: 01.03.2021 17:35

Edward Redliński

Nagroda w 2002 r. za "Transformejszen".

Urodził się w 1940 r. we Frampolu; wybitny prozaik, dramaturg, reporter. Pracował w Radiu Białystok i „Gazecie Białostockiej”, w warszawskiej „Kulturze”. Jest autorem ironicznych utworów przedstawiających relacje pomiędzy kulturą tradycyjną, ludową, a kulturą współczesną, pomiędzy tradycyjnymi wartościami a postępem cywilizacyjnym.

Groteska, ironia i prześmiewczy ton to cechy charakterystyczne jego pisarstwa. Autor reportaży, powieści, dramatów: "Ja w nerwowej sprawie", "Zgrzyt"; "Listy z Rabarbaru", "Konopielka", "Awans", "Nikiformy", "Dolorado", "Szczuropolacy", "Krfotok", "Transformejszen", "Telefrenia";"Jubileusz", "Wcześniak", "Pustaki", "Cud na Greenpoincie". Utwory pisarza miały nadzwyczajne szczęście do inscenizacji teatralnych, telewizyjnych i filmowych, co ugruntowało jego popularność (filmy na podstawie jego utworów: Awans, Konopielka, Szczęśliwego Nowego Jorku).
Lata 1984-1991 Edward Redliński spędził w Nowym Jorku, "badając kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej" . Jest m.in. dwukrotnym laureatem nagrody dziennikarskiej im. J. Brauna, nagrody Kościelskich, nagrody literackiej im. J. Iwaszkiewicza.
Książka "Transformejszen" została nagrodzona "za uświadamianie narodu we własnym jestestwie".

Do góry