• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

2009 Teresa Radziewicz

Dodana: 01.03.2021 17:38

Nagroda w 2009 r. za książkę "Lewa strona" za "opowieść o świecie, który był i pozostał nie tylko jako pamięć, ale także jako wysiłek, jako rozpoznawalna i odzyskiwana tożsamość, jako odpowiedź na pytanie: kim jestem?".

Teresa Radziewicz – nauczycielka i poetka, zamieszkała w Juchnowcu Kościelnym. Zadebiutowała w 2005 roku w tomiku pokonkursowym XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej, gdzie zdobyła I miejsce. Trzykrotnie nominowana do nagrody głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina, w 2008 r. otrzymała Nagrodę Publiczności. Laureatka XVIII Konkursu Poetyckiego o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego w Łodzi (I miejsce), XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Dać świadectwo" w Krakowie (II nagroda) oraz innych konkursów poetyckich. Publikowała w "Studium", "Tyglu Kultury", "Arteriach", "Migotaniach, przejaśnieniach", "Pro Arte", "Notatniku Satyrycznym" i „Frazie i Toposie".


Teresa Radziewicz - Lewa Strona (2009)

„(…) „Lewa strona” ujmuje cudownym połączeniem uniwersalności z tutejszością (…). Teresa Radziewicz ma niezwykły stosunek do języka, prosta mowa, polszczyzna podlaska zyskuje w jej poezji bardzo ciekawe obramowanie(...)” [Jolanta Sztachelska, przewodnicząca Kapituły Nagrody].


"(...)Teresa Radziewicz traktuje świat przyrody i jej zjawisk jako naturalne środowisko egzystecji człowieka, świat, z którym świat ludzi ciągle spotyka się; świat, w którym odbywają i odzwierciedlają się losy człowieka. Zarazem oba światy przyglądają się i przeglądają w sobie z wyraźnym zaciekawieniem i wzajemną satysfakcją. Jest w tych wierszach zgoda na poddanie się naturalnemu rytmowi rzeczy, przede wszystkim na przemijanie, choć z pewnością żal, że tempo przemijania jest tak szybkie, że nawet nie wszystko da się opisać, da opowiedzieć(...)". [Dariusz Kiełczewski, członek Kapituły Nagrody]

Do góry