• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Menu Kultura

2006 Jerzy Plutowicz

Dodana: 01.03.2021 17:36

Jerzy Plutowicz

Nagroda w 2006 r. za "Nagle, w świecie" - za zbiór esejów stanowiący wspaniałą lekturę ogarniającą szeroko wachlarz zagadnień intelektualnych, filozoficznych, literackich i krytyczno – literackich.

Ponadto laureat Nagrody im. W. Kazaneckiego w 2002 r. za: "Zapomniana wojna. Europa po deszczu” oraz w 1998 r. za tomik „Kotlina”. Urodził się 30 stycznia 1947r. w Bielsku Podlaskim, poeta. Ukończył filologię rosyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Białymstoku.

"Twierdzę, ze jedynym przyjacielem pisarza pozostał czytelnik – bezinteresowny miłośnik pięknego słowa. Nie znaczy to, że pisarz powinien przypochlebiać się czytelnikowi, pisać ‘pod publiczkę’ – pod ponoć powszechnie zły gust. Jeśli się przypochlebia – nie jest to przyjaźń. Przyjaźń jest wówczas, gdy podtrzymywany jest dialog pisarza z czytelnikiem. Nie jest łatwo zasłużyć sobie na taki dialog."
["Czytający pisarze" w: Jerzy Plutowicz, "Nagle w świecie", WSAP, 2006, s. 187]

Do góry