Skład kapituły
Skład kapituły
Za najlepszą książkę 2022-2024 roku
zespół stały:
Dawid Bujno, Marek Kochanowski, Marta Koronkiewicz, Katarzyna Sawicka - Mierzyńska
zespół doradczy:
Zofia Król, Piotr Paziński
sekretarz kapituły:
Danuta Anna Pieciul
Za najlepszą książkę 2019-2021 roku
zespół stały:
Dawid Bujno, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka - Mierzyńska
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Zofia Król, Piotr Paziński
sekretarz kapituły:
Danuta Anna Pieciul
Za najlepszą książkę 2018 roku
zespół stały:
Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka - Mierzyńska, Dorota Sokołowska
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Krzysztof Korotkich, Jolanta Sztachelska
sekretarz kapituły:
Danuta Anna Pieciul
Za najlepszą książkę 2017 roku
zespół stały:
Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka - Mierzyńska, Dorota Sokołowska
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Katarzyna Ewa Zdanowicz
sekretarz kapituły:
Danuta Anna Pieciul
Za najlepszą książkę 2016 roku
zespół stały:
Dariusz Kiełczewski, Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka - Mierzyńska
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Justyna Sobolewska, Danuta Zawadzka
sekretarz kapituły:
Danuta Anna Pieciul
Za najlepszą książkę 2015 roku
zespół stały:
Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka - Mierzyńska, Danuta Zawadzka
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Justyna Sobolewska, Katarzyna Ewa Zdanowicz
sekretarz kapituły:
Danuta Anna Pieciul
Za najlepszą książkę 2014 roku
zespół stały:
Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka - Mierzyńska, Danuta Zawadzka
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Justyna Sobolewska, Katarzyna Ewa Zdanowicz
sekretarz kapituły:
Danuta Anna Pieciul
Za najlepszą książkę 2013 roku
zespół stały:
Dariusz Kiełczewski, Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka - Mierzyńska
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Marta Guśniowska, Jarosław Klejnocki, Justyna Sobolewska
sekretarz kapituły:
Danuta Anna Pieciul
Za najlepszą książkę 2012 roku
zespół stały:
Dariusz Kiełczewski, Marek Kochanowski, Jolanta Sztachelska
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Justyna Sobolewska, Katarzyna Sawicka - Mierzyńska
sekretarz kapituły:
Danuta Anna Pieciul
Za najlepszą książkę 2011 roku
zespół stały:
Marek Kochanowski, Dariusz Kulesza, Jolanta Sztachelska
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Dariusz Kulesza, Katarzyna Sawicka - Mierzyńska, Elżbieta Kozłowska – Świątkowska
sekretarz kapituły:
Danuta Anna Pieciul
Za najlepszą książkę 2010 roku
zespół stały:
Marek Kochanowski, Dariusz Kulesza, Jolanta Sztachelska
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Elżbieta Kozłowska – Świątkowska, Miłka Malzahn, sekretarz Kapituły
Za najlepszą książkę 2009 roku
zespół stały:
Dariusz Kiełczewski, Elżbieta Kozłowska - Świątkowska, Jolanta Sztachelska
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Dariusz Kulesza, Marek Kochanowski sekretarz Kapituły
Za najlepszą książkę 2008 roku
zespół stały:
Dariusz Kiełczewski, Elżbieta Kozłowska – Świątkowska, Jolanta Sztachelska
zespół doradczy:
Krzysztof Gedroyć, Jan Kamiński, Halina Kazanecka, Miłka Malzahn,
sekretarz Kapituły: Anna Pieciul (Urząd Miejski w Białymstoku)
Za najlepszą książkę 2007 roku
zespół stały:
Dariusz Kiełczewski, Elżbieta Kozłowska – Świątkowska, Jolanta Sztachelska;
zespół doradczy:
Jan Kamiński, Halina Kazanecka, Halina Krukowska;
sekretarz Kapituły: Anna Pieciul (Urząd Miejski w Białymstoku);
Za najlepszą książkę 2006 roku
zespół stały:
Krystyna Konecka (poetka), Elżbieta Kozłowska – Świątkowska (poetka), Wiesław Szymański (poeta, dziennikarz);
zespół doradczy:
Marta Cywińska (poetka), Halina Kazanecka, Dariusz Kiełczewski (poeta, publicysta), Marek Kochanowski (literaturoznawca);
sekretarz Kapituły: Edyta – Mozyrska (Wydział Kultury);
Za najlepszą książkę 2005 roku
zespół stały:
Jerzy Binkowski (poeta), Elżbieta Kozłowska – Świątkowska (poetka) , Jolanta Sztachelska (literaturoznawca);
zespół doradczy:
Piotr Brysacz (publicysta), Halina Kazanecka, Dariusz Kiełczewski (poeta, publicysta), Włodzimierz Pawluczuk (prozaik);
sekretarz Kapituły: Anna Pieciul (Wydział Kultury);
Za najlepszą książkę 2004 roku
zespół stały:
Dariusz Kulesza (literaturoznawca), Janusz Niczyporowicz (prozaik), Jolanta Sztachelska (literaturoznawca);
zespół doradczy:
Krzysztof Gedroyć (poeta i prozaik), Halina Kazanecka, Elżbieta Kozłowska – Świątkowska (poetka), Halina Krukowska (literaturoznawca)
sekretarz Kapituły: Krystyna Damulewicz (naczelnik Wydziału Kultury UM);
Za najlepszą książkę 2003 roku
zespół stały:
Elżbieta Kozłowska – Świątkowska (poetka), Dariusz Kulesza (literaturoznawca), Jolanta Sztachelska (literaturoznawca);
zespół doradczy:
Elżbieta Feliksiak (literaturoznawca) ,Halina Kazanecka, Halina Krukowska (literaturoznawca), Janusz Niczyporowicz (prozaik);
sekretarz Kapituły: Krystyna Damulewicz (naczelnik Wydziału Kultury UM);
Za najlepszą książkę 2002 roku
zespół stały:
Elżbieta Kozłowska – Świątkowska (poetka), Dariusz Kulesza (literaturoznawca), Jolanta Sztachelska (literaturoznawca);
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Halina Krukowska (literaturoznawca), Niczyporowicz Janusz (prozaik), Wiesław Szymański (poeta, prezes ZLP);
sekretarz Kapituły - Damulewicz Krystyna (naczelnik Wydziału Kultury UM);
Za najlepszą książkę 2001 roku
zespół stały:
Jerzy Binkowski (poeta), Elżbieta Kozłowska – Świątkowska (poetka), Jerzy Plutowicz (poeta);
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Halina Krukowska (literaturoznawca), Dariusz Kulesza (literaturoznawca), Wiesław Różański (poeta, członek Komisji Edukacji i Kultury RM);
sekretarz Kapituły: Damulewicz Krystyna (naczelnik Wydziału Kultury UM);
Za najlepszą książkę 2000 roku
zespół stały:
Janusz Niczyporowicz (pisarz), Kazimierz Rosiński (redaktor), Jolanta Sztachelska (literaturoznawca);
zespół doradczy:
Halina Kazanecka, Dariusz Kulesza (literaturoznawca), Anna Markowa (pisarka), Krzysztof Masłoń (krytyk literacki);
sekretarz Kapituły - Krystyna Damulewicz (naczelnik Wydziału Kultury UM;
Za najlepszą książkę 1999 roku
zespół stały:
Jan Leończuk – poeta, Roman Czepe – poeta, Jolanta Sztachelska – literaturoznawca;
zespół doradczy:
Jerzy Nachiło – redaktor, Anna Markowa – pisarka, Jerzy Plutowicz – poeta, członek honorowy - żona poety - Halina Kazanecka;
sekretarz Kapituły - Krystyna Damulewicz;
Za najlepszą książkę 1998 roku
Zbigniew Irzyk – krytyk literacki, Halina Kazanecka – członek honorowy, Dariusz Kulesza – literaturoznawca, Jan Leończuk – poeta, prezes ZLP O/Białystok, Jerzy Nachiło - redaktor („Kurier Poranny” Białystok), Jolanta Sztachelska – literaturoznawca;
Za najlepszą książkę 1997 roku
Waldemar Smaszcz – krytyk literacki, ks. dr Jan Sochoń – poeta, historyk filozofii, Jan Leończuk – poeta, Zbigniew Irzyk - krytyk literacki, Dariusz Piontkowski – przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej, Sztachelska Jolanta – literaturoznawca;
Krystyna Damulewicz- sekretarz Kapituły;
Za najlepszą książkę 1996 roku
Zbigniew Irzyk – krytyk literacki, Anna Markowa – pisarka, Dariusz Kulesza - literaturoznawca, Dariusz Piontkowski – przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej, Waldemar Smaszcz – krytyk literacki;
Jan Ostrowski – Sekretarz Kapituły;
Za najlepszą książkę 1995 roku
Zbigniew Irzyk – krytyk literacki, Waldemar Smaszcz – krytyk literacki, Jan Leończuk – poeta, Dariusz Kulesza - literaturoznawca, Dariusz Piontkowski – przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej;
Jan Ostrowski – Sekretarz Kapituły;