Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej
Przedłużenie ważności kart parkingowych osoby niepełnosprawnej
w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii
Na podstawie art. 15h Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.) posiadane karty parkingowe:
- wydane dla osób niepełnosprawnych, zachowują ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (dotyczy orzeczeń, których ważność upływa po 08 marca 2020 r.),
- wydane dla placówek, zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
W sprawach istotnych dotyczących kart parkingowych prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 85 879 7370
Wnioski o wydanie karty parkingowej mogą być składane za pośrednictwem poczty lub wrzucone do skrzynki w budynku Zespołu.
Istnieje możliwość wysłania karty parkingowej drogą pocztową, po pisemnym wyrażeniu zgody przez wnioskodawcę lub przedstawiciela ustawowego wnioskodawcy.
WYDAWANIE KART PARKINGOWYCH
Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej:
Z dniem 1 lipca 2014 roku weszły w życie znowelizowane przepisy w zakresie wydawania karty parkingowej (Ustawa z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw).
Karty parkingowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 lipca 2014 r. utraciły ważność z dniem 30 czerwca 2015 r.
Kartę parkingową osobom uprawnionym do jej uzyskania wydaje Przewodniczący Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Białymstoku przy ul. Waryńskiego 32A,
Kartę parkingową wydaje się:
- osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego (04-O, 10-N, 05-R oraz od dnia 31 marca 2020 r. także 07-S) stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
- osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
- placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
ze wskazaniem w orzeczeniu: spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137, z późn. zm.).
Osobom zaliczonym (przed 1 lipca 2014 r.) do znacznego stopnia niepełnosprawności, posiadającym ważne orzeczenie wydane przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności i mającym przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna), zawierające wskazanie o spełnianiu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej na podstawie przepisów dotychczasowych (obowiązujących przed 1 lipca 2014 r.) – kartę parkingową wydaje się na podstawie tego orzeczenia.
Od dnia 1 lipca 2014 r. osobom fizycznym karta parkingowa wydawana jest wyłącznie na czas określony nie dłużej niż na okres 5 lat. Kartę parkingową wydaje się na wniosek osoby zainteresowanej.
W celu otrzymania karty parkingowej osoby niepełnosprawnej należy złożyć:
- wniosek o wydanie karty parkingowej
- jedną aktualną fotografię o wym. 35 mm x 45 mm, odzwierciedlającą wizerunek wnioskodawcy bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami;
- kopię prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności stanowiącego podstawę do wydania karty parkingowej.
- oryginał uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej
Dane do przelewu:
Urząd Miejski w Białymstoku, ul. Słonimska 1, 15-950 Białystok,
Bank Pekao S.A. nr 24 1240 5211 1111 0010 3553 7824,
kwota: 21,00 zł,
tytuł przelewu: (imię i nazwisko) - opłata za wydanie karty parkingowej ON;
Karta parkingowa dla placówki:
W przypadku gdy wnioskodawcą jest placówka, osoba upoważniona do jej reprezentowania dołącza do wniosku:
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej,
- kopia dowodu rejestracyjnego pojazdu placówki,
Karta parkingowa jest wydawana placówkom prowadzącym działalność w zakresie opieki, rehabilitacji lub edukacji osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się i uprawnieniu do uzyskania karty parkingowej.
Karta parkingowa dla placówki wydawana jest na okres 3 lat.