• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Rewaloryzacja Barokowego Ogrodu Branickich w Białymstoku - Etap I

logo Programu Regionalnego

Projekt „Rewaloryzacja Barokowego Ogrodu Branickich w Białymstoku - Etap I” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013
FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO
www.rpowp.wrotapodlasia.pl

Rewaloryzacja Barokowego Ogrodu Branickich w Białymstoku - Etap I

Dnia 06.02.2009r. Miasto Białystok podpisało umowę z Województwem Podlaskim na dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 Oś Priorytetowa III Działanie 3.1. Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu.

Głównym celem przedsięwzięcia „Rewaloryzacja Barokowego Ogrodu Branickich w Białymstoku – Etap I” jest wykorzystanie dziedzictwa kulturowego w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej województwa. Odnosi się on bezpośrednio do celu III Osi priorytetowej RPO Województwa Podlaskiego 2007-2013 tj. Wzrost atrakcyjności turystycznej województwa podlaskiego w stosunku do innych regionów kraju oraz celu szczegółowego osi: „Rozwój funkcji miejskich i metropolitalnych największych ośrodków miejskich w regionie”.

Przedmiotem projektu jest rewaloryzacja dwóch części Ogrodu: Salonu Ogrodowego i Dziedzińca Wstępnego i przywróceniu im dawnej świetności oraz pierwotnego stanu.

Całkowita wartość projektu: 14.350.481,09 PLN

Kwota dofinansowania: 6.905.438,29 PLN

Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje następujące zadania:

  1. Na terenie Salonu Ogrodowego zostaną wykonane sieci (przyłączy i instalacji) wod-kan oraz elektryczne, przepompownia fontann, cztery misy fontann, oświetlenie, iluminacja, monitoring, bukszpanowe partery, partery z fontannami, nowe nawierzchnie, Pawilon pod Orłem, remont muru oporowego, betonowe wylewki pod cokoły z rzeźb, kamienne balustrady oraz kamienne ławy.
  2. Na terenie Dziedzińca Wstępnego przewiduje się realizację następujących prac: wykonanie sieci (przyłączy i instalacji) wod-kan oraz elektrycznej, 2 fontann wraz z infrastrukturą technologiczną, roboty budowlano-remontowe wnętrz Bramy Wielkiej, mała architektura na dziedzińcu Wstępnym oraz remont schodów prowadzących na dziedziniec.

Istnienie obiektu przyczyni się do poprawy oferty turystycznej Białegostoku, ożywieniu śródmieścia, a także do poprawy warunków ekonomicznych i atrakcyjności inwestycyjnej obszaru Miasta, jak i całego regionu. Ponadto z realizacją projektu wiązać się będzie szereg korzyści, między innymi podniesienie wartości estetycznych Ogrodu lecz także zachowanie unikatowego zabytku sztuki barokowej dla przyszłych pokoleń.

Biuro Funduszy Europejskich

ul. Słonimska 1, pok. 902
15-950 Białystok
tel.: 85 869 6222
fax: 85 869 6976
b.fe@um.bialystok.pl

Do góry