• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Zimowe sprzątanie miasta

Dodana: 15.11.2018 13:58

W Białymstoku w piątek (16 listopada) rozpocznie się sezon zimowego oczyszczania miasta. Przygotowania do tego sezonu trwają od kilku miesięcy, prezydent Białegostoku spotykał się już w październiku z przedstawicielami firm odpowiedzialnych za odśnieżanie miasta. Koszty zimowego utrzymania miasta w sezonie 2018/2019 oszacowano na kwotę ponad 13 mln zł.

W nowych umowach zawartych na lata 2018-2021 zmieniony został sposób prowadzenia zimowego utrzymania miasta. Podobnie jak w latach ubiegłych Białystok podzielono na 6 sektorów. Nowością jest to, że w każdym sektorze wyznaczono 3 grupy zadań do wykonania przez poszczególne firmy:

  • oczyszczanie głównych ulic

sektor I, III, VI – PHU Zarzecki

sektor II, IV, V – GARDEN-COM

  • oczyszczanie chodników, przystanków komunikacji miejskiej, zieleńców i opróżnianie śmietniczek

sektor I – TOP 2001

sektor II, IV, VI – SKWER Agnieszka Zawadzka

sektor III – TRAW-SAD Wojciech Rogalski

sektor V – KLIWER-BIS Halina Klimowicz

  • oczyszczanie ulic osiedlowych

sektor III, IV, VI – UTK Jerzy Raczkowski

sektor V – KOMA BIAŁYSTOK Sp. z o.o.

Podział zadań pomiędzy poszczególne firmy powinien usprawnić odśnieżanie, zwłaszcza w przypadku dużych opadów – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Oczywiście będziemy stale monitorować działania i sposób wywiązywania się z zadań powierzonych firmom.

Na główne ulice w mieście wyjedzie więcej ciężkiego sprzętu niż w latach ubiegłych, w sumie 36 pługopiaskarek. Pozwoli to na szybsze i dokładniejsze usuwanie śniegu czy lodu. Wykonawcy zobowiązani są do podjęcia działań na głównych ulicach miasta w czasie nie dłuższym niż 1 godzina od ogłoszenia akcji. Zakończyć je mają w ciągu 4 godzin (I standard utrzymania) lub 6 godzin (II standard utrzymania) po ustaniu opadów śniegu.

Na ulicach osiedlowych prace będą podjęte w czasie nie dłuższym niż 3 godziny od ogłoszenia akcji i zakończone po ustaniu opadów śniegu w ciągu 10 godzin. Skrócony został też czas na likwidację śliskości związanej ze zjawiskiem gołoledzi i szronu. W przypadku ulic z 3 do 2 godzin, a w przypadku chodników – z 6 do 3 godzin od chwili podjęcia działań.

Według nowych umów sezon zimowy będzie trwał od 16 listopada do 31 marca następnego roku (dawniej trwał do 15 kwietnia). Dzięki temu zmniejszą się koszty związane z koniecznością prowadzenia tzw. akcji biernej, czyli pozostawaniem firm w pełnej gotowości. Oczywiście istnieje możliwość podejmowania działań związanych z likwidacją śliskości lub np. skutków obfitych opadów gradu w dowolnym okresie roku, gdy będzie taka konieczność. Nowe umowy dotyczące zimowego utrzymania miasta obowiązują od 1 października 2018 roku do 15 maja 2021 roku. Łączna wartość zamówienia wynosi ponad 39 mln zł brutto.

Za nadzór nad realizacją zawartych umów i koordynację systemu zimowego utrzymania miasta odpowiada Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Mieszkańcy również mogą zgłaszać swoje uwagi. W tym celu uruchomione zostaną telefony, pod którymi dyżurować będą inspektorzy odpowiedzialni za koordynowanie akcji zimowego oczyszczania miasta. Szczegółowe informacje są dostępne w zakładce „Gospodarka Komunalna”.

Anna Kowalska

Do góry