• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Zapowiedź akcji „Choinka 2022”

W środę (21 grudnia) na Rynku Kościuszki będzie można wymienić sztuczne drzewko na żywe. Zapraszamy białostoczan do udziału w czwartej odsłonie ekologicznej akcji edukacyjnej, zachęcającej do wyboru naturalnych, pachnących choinek.

W przyszłym tygodniu mieszkańcy, którzy mają na zbyciu sztuczne choinki, będą mogli je przynieść na Rynek Kościuszki i otrzymać w zamian drzewko w doniczce. „Akcja Choinka” rozpocznie się w środę o godz. 12.00 i potrwa do wyczerpania przygotowanej puli. Liczy się kolejność zgłoszeń, wymiana jest bezpłatna. Oddane przez białostoczan sztuczne choinki zostaną rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu będą ponownie wykorzystane.

– Od kilku lat akcja wymiany choinek sztucznych na żywe cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Przed nami czwarta edycja tej inicjatywy. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

– W najbliższą środę na Rynku Kościuszki, w okolicy sceny i jarmarku świątecznego, na mieszkańców będzie czekało 100 choinek w doniczkach: jodeł kaukaskich i świerków. Akcję rozpoczniemy w samo południe – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Do rozdania będzie 40 świerków zwykłych, 30 świerków srebrnych i 30 jodeł kaukaskich. Jodła kaukaska nie gubi igieł i bardzo dobrze nadaje się na przesadzenie do przydomowego ogródka – aż 90% drzewek przyjmuje się na zewnątrz. Świerk to gatunek poszukiwany przez mieszkańców, jest gęsty i bardzo ładnie wygląda w mieszkaniu, jednak przyjmuje się nieco gorzej po przesadzeniu.

Naturalne drzewka nie są produkowane z użyciem chemikaliów. Gdy rosną, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, służą zwierzętom. Szybko ulegają rozkładowi. I przede wszystkim pięknie pachną, co podkreśla atmosferę świąt. Z kolei produkcja sztucznych choinek powoduje zanieczyszczenie powietrza. Poza tym takie tworzywo rozkłada się potem przez 500 lat. Z tego powodu warto z okazji świąt ozdobić dom żywym drzewkiem.

Mając w domu żywą choinkę, trzeba o nią dbać – podlewać, postawić blisko okna, z dala od grzejnika. Wiosną można ją przesadzić do ogródka, posadzić na działce. Jeśli nie ma takiej możliwości, po świętach można ją oddać na kompost.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Plakat-Akcja-Choinka-2022-nowy-termin.png

Tekst alternatywny Akcja Choinka

rozmiar: 11,15 KB DOCX pobierz
Do góry