• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

O białostockich muralach

Dodana: 22.02.2016 11:21

Kategorie: Kultura Aktualności

Białystok rywalizuje z jedenastoma miastami o miano tego, które ma najpiękniejsze murale. Głosowanie trwa do końca lutego, zachęcamy do poznania białostockich wielkoformatowych grafik i do oddawania głosów na nasze miasto

Portal Komunalny przygotował galerię ze zdjęciami najładniejszych, największych czy też najbardziej zaskakujących murali z różnych polskich miast. Wśród nich nie zabrakło Białegostoku. Poza naszym miastem wieloformatowe grafiki znajdują się jeszcze m.in. w Łodzi, Poznaniu, Częstochowie, Gdańsku, Krakowie, Bydgoszczy czy też Wrocławia. O miano miasta z najpiękniejszymi malowidłami ściennymi rywalizuje dwanaście lokalizacji.

Ankieta będzie dostępna na stronie www.portalkomunalny.pl do 29 lutego 2016 roku, zapraszamy białostoczan do obejrzenia zdjęć, przeczytania opisów, poznania historii poszczególnych grafik i udziału w internetowym głosowaniu. W Białymstoku znajduje się ok. dwadzieścia murali wielkoformatowych.

– Murale zaczynają być traktowane jako swoiste wizytówki poszczególnych miast – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Bez wątpienia białostockie murale na stałe wpisały się w miejski krajobraz, mają walory nie tylko artystyczne i estetyczne, ale również często wywołują społeczne reakcje. Białystok łączy teraz obrona „Dziewczynki z konewką”.  

Kilka murali powstało z inicjatywy Białostockiego Ośrodka Kultury i zostało zrealizowanych w ramach akcji East Side Street Art podczas Dni Sztuki Współczesnej. W 2012 roku Paweł Swanski Kozłowski namalował grafikę przy ul. L. Waryńskiego 8, a Stanisław "Szum" Szumski przy ul. L. Zamenhofa 5c. Rok później Morten Andersen i BASE23 stworzyli malowidło na ścianie kamienicy przy ul. L. Zamenhofa 5c. Następnie podczas 29. Dni Sztuki Współczesnej niemieccy artyści BASE23 i Tobias Kroeger wykreowali mural przy ul. Gajowej 77. Z kolei w 2015 roku Piotr Lutarewicz z Białegostoku wyczarował obraz na ścianie bloku przy ul. Zwycięstwa 3, a Francesco Camillo Giorgino Millo przy ul. Swobodnej 60.

W Białymstoku nie brakuje również wielkoformatowych grafik, które powstały w ramach innych inicjatyw i akcji. Wśród nich można wymienić np. niebieski mural promujący wrześniowe wydarzenie – Up To Date Festival. Można go znaleźć na rogu ulic Ogrodowej i J. I. Kraszewskiego. Przygotowała go blisko trzydziestoosobowa grupa wolontariuszy pod okiem Emilii Muśko. Inne malowidło powstało na bloku przy ul. Armii Krajowej 29 w ramach akcji „Farby w rękę i pod rękę” w 2015 roku. W jego tworzeniu pomagały przedszkolaki, a także uczniowie szkół podstawowych, podopieczni stowarzyszenia Szansa i Ośrodka dla Uchodźców. Nad realizacją czuwali: Damian Dworakowski ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie oraz pracownicy Galerii Sleńdzińskich. Dzieci przy pomocy kolorowych odcisków rąk ozdabiały wielobarwny ogon pawia, który symbolizuje wielokulturowość i różnorodność Białegostoku. Podczas wspólnego malowania uczyły się tolerancji i akceptacji bez względu na kolor skóry czy pochodzenie.

Jednym z najbardziej znanych białostockich murali jest „Dziewczynka z konewką”, namalowana przez artystkę Natalię Rak w ramach akcji „Folk on the Street 2013” na budynku przy Al. Piłsudskiego 11/4. Nawiązuje on do „Legendy o Wielkoludach”. Mural – mimo że wpisał się na trwałe w przestrzeń naszego miasta – niedługo może zniknąć. Dlatego też w połowie lutego zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zaapelował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie jego ocalenia.

Portal Komunalny zaprasza również do przesyłania zdjęć murali, których brakuje w internetowym zestawieniu (info@portalkomunalny.pl). Zachęcamy także do przesyłania fotografii wielkoformatowych grafik z naszego miasta na adres: redakcja@um.bialystok.pl. Wybrane zdjęcia będziemy systematycznie umieszczać w albumie „Białostockie murale” na Facebooku – Wschodzący Białystok.

Kamila Busłowska

Do góry