• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Miasto w obronie „Dziewczynki z konewką”

Dodana: 15.02.2016 15:30

W poniedziałek (15.02.) zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zaapelował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie ocalenia muralu znajdującego się na kamienicy przy Alei Piłsudskiego 11/4

Najbardziej znany białostocki mural „Dziewczynka z konewką” powstał w ramach akcji „Folk on the street”. Wykonała go absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, Natalia Rak. Mural – mimo że wpisał się na trwałe w przestrzeń Białegostoku – niedługo może zniknąć. Może się tak stać za sprawą nowego właściciela budynku, który planuje m.in. zbić ze ściany istniejący rysunek.

– Mural „Dziewczynka z konewką” stał się swoistą wizytówką naszego miasta – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Chcemy go ocalić i dlatego dzisiaj zaapelowałem w tej sprawie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Wierzę, że dzięki podjętym działaniom mural pozostanie w nienaruszonym stanie – dodaje.

Malowidło znalazło uznanie nie tylko wśród mieszkańców naszego miasta, ale też wśród licznych turystów. Zostało również docenione i pojawiło się na znaczkach pocztowych oraz pocztówkach.

W związku z tym także Departament Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku podjął decyzję o opracowaniu uchwały intencyjnej w sprawie przystąpienia do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego tej części miasta, by objąć mural „Dziewczynkę z konewką” ochroną.

Iza Wolińska

Mural Dziewczynka z konewką

List do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

rozmiar: 693.14 KB PDF pobierz
Do góry