• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Nabór wniosków do nagrody literackiej

Dodana: 13.12.2023 11:00

Trwa nabór wniosków o przyznanie Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2023 roku. Ta nagroda przyznawana jest corocznie za dokonania w dziedzinie literatury żyjącym twórcom, w dwóch kategoriach. Zgłoszenia można przesyłać do końca stycznia 2024 r.

Białostocka nagroda wręcza jest za:

  • najlepszą książkę roku, spośród wszystkich gatunków literackich, twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu lub też tu urodzili się czy mieszkają, albo których twórczość wykazuje związki z miastem i regionem oraz twórcom, których książki wydano w Białymstoku,
  • najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku rozumiany jako pierwszy wydany tom danego autora.

Nagroda literacka przyznawana jest za książki wydane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia, także w formie elektronicznej (e-booka), które są w języku polskim. Nie uwzględnia się maszynopisów książek. Z udziału wyłączone są antologie, opracowania, publikacje naukowe oraz albumowe.

Wnioski – zgłoszenia (w kopercie z dopiskiem „Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku”) należy kierować na adres: Departament Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ul. Słonimska 1, 15-950 Białystok. Termin składania wniosków mija 31 stycznia 2024 roku.

Zgłoszenia mogą składać:

  • członkowie kapituły i dotychczasowi laureaci nagrody literackiej,
  • stowarzyszenia twórcze i kulturalne,
  • jednostki oświatowe, instytucje kultury,
  • organy administracji publicznej,
  • wydawnictwa i inne podmioty prowadzące działalność kulturalną,
  • osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat.

Do wniosku należy dołączyć co najmniej 3 egzemplarze zgłaszanej książki, które nie podlegają zwrotowi.

Laureatami poprzedniej nagrody byli Marcin Mokry – za tom poetycki „Żywe linie nowe usta” oraz Anouk Herman – za tom poetycki „Right into pod tramwaj”.

Więcej informacji o nagrodzie literackiej znajduje się w zakładce „Kultura”.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Do góry