• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Książka o białostockich cmentarzach

Miasto Białystok kontynuuje wydawanie publikacji poświęconych swemu dziedzictwu kulturowemu. Najnowszym wydawnictwem są „Cmentarze w Białymstoku”. Dziesięć egzemplarzy można wygrać w miejskim konkursie.

Dotychczas w cyklu o naszym mieście ukazały się następujące książki: „Katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej”, „Białostockie krzyże i kapliczki”, „Architektura ceglana w Białymstoku”, „Architektura drewniana w Białymstoku” oraz „Ogrody i parki Białegostoku”. Teraz dołącza do nich kolejna pozycja – „Cmentarze w Białymstoku”.

Podobnie jak w poprzednich książkach opisujących zabytki miasta, wyboru omówionych cmentarzy dokonano w oparciu o gminną i wojewódzką ewidencję zabytków. Wśród opisanych obiektów znajdują się cmentarze rzymskokatolickie, prawosławne, ewangelickie, wielowyznaniowe, a także żydowskie. W opracowaniu uwzględniono także cmentarze wojenne i wojskowe oraz miejsca pochówków związane z dramatycznymi wydarzeniami, które miały miejsce w przeszłości. Wydawnictwo zaprasza czytających do zwiedzania białostockich cmentarzy, poznawania historii, ludzi i nawiązania łączności z poprzednimi pokoleniami.

Książka „Cmentarze w Białymstoku” ukazała się w nakładzie 500 egzemplarzy. Będzie można ją kupić w Muzeum Wojska.

Miasto przygotowało także konkurs dla mieszkańców. Do wygrania jest 10 książek. Szczegóły znajdują się w regulaminie (na dole strony).

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Regulamin konkursu Cmentarze w Białymstoku

rozmiar: 16.5 KB DOCX pobierz
Do góry