• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Wielokulturowy Jubileusz

Dodana: 05.05.2017 09:13

Kategorie: Edukacja

Od dziesięciu lat pomysłem Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku na kształtowanie w dzieciach i młodzieży właściwie rozumianej postawy tolerancji i wrażliwości na odmienność narodową, religijną czy kulturową jest Festiwal Kultur. Organizując Festiwal, przybliżamy – w formie artystycznej – różnorodność kultur naszego miasta i regionu, które w przeszłości funkcjonowały jako miejsce współistnienia wielu narodów i religii. Staramy się dzięki tej imprezie współtworzyć i wypełniać przestrzeń międzykulturową w mieście Ludwika Zamenhofa – twórcy międzynarodowego języka esperanto.

Kulturowe prezentacje artystyczne w wykonaniu zespołów dziecięcych i młodzieżowych w atmosferze święta i radości budują postawę autentycznego otwarcia się przedstawicieli młodego pokolenia na inne społeczności. Są też czynnikiem, który pozwala poszukiwać jedności, a zarazem kształtować pozytywne postawy społeczne młodzieży wobec wielokulturowości.

Tegoroczna X edycja Festiwalu Kultur (25 kwietnia 2017 r.) odbyła się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Kuratorium Oświaty oraz patronatami medialnymi: Telewizji Białystok, Radia Białystok, Kuriera Porannego, Wrót Podlasia i Twojej Telewizji Regionalnej. Nasze przedsięwzięcie miało na celu prezentację kultury rodzimej oraz kultur mniejszości narodowych. Jej adresatami były dzieci, rodzice, nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych i regionu, a także mieszkańcy Białegostoku. 25 kwietnia 2017 r. w sali Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego po raz dziesiąty spotkali się wszyscy ci, którym bliska jest idea krzewienia i kultywowania wielokulturowości Podlasia. Festiwal od lat obejmuje następujące działania:

  • prezentację stoiska kulturowego (np. pamiątki, stroje regionalne, potrawy, itp.),
  • prezentację artystyczną na żywo (np. taniec, piosenka, legenda, wiersz itp.).

Podczas występów artystycznych na scenie i na stoiskach barwnie i efektownie prezentowana była kultura rodzima (polska) oraz kultury mniejszości narodowych zamieszkujących (obecnie bądź dawniej) nasz region tj. tatarskiej, białoruskiej, ukraińskiej, litewskiej, czeczeńskiej, rosyjskiej, żydowskiej z całą swą oryginalnością, kolorytem i smakiem.

Jak zawsze mogliśmy podziwiać piękne występy o charakterze wielokulturowym przygotowane przez Samorządowe Ognisko Baletowe, grupy z Zespołu Szkół Niepublicznych św. św. Cyryla i Metodego i Zespołu Szkół w Gródku, Małe Kurpie, SP 12, zespół Kazka i Art Haradok z Gródka, występy uczniów z SP 4 oraz Zespół dziecięcy z Przedszkola Samorządowego z Oddziałami Integracyjnymi w Supraślu. Tatarską oryginalnością na pewno zachwyciły dwa zespoły tatarskie Buńczuk. Swoistego kolorytu dodał Festiwalowi niewątpliwie dynamiczny występ zespołu Ranok z Bielska Podlaskiego. Wielką radość sprawiła nam wizyta i występ zespołu z liceum w Brześciu. Jak zwykle mogliśmy też posłuchać pięknego wykonania białego śpiewu pieśni ukraińskich zespołu Dobryna, a także ciekawego brzmienia dziecięcej grupy UKU – donaco Bjalistoko. Festiwalowe prezentacje zakończył i niewątpliwie uświetnił znany w całej Polsce czeczeński zespół Lovzar. Wszystkim występującym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie, opiekunom zespołów, organizatorom stoisk kulturowych, dyrektorom zaprzyjaźnionych szkół i wspomagającym Festiwal rodzicom należą się wielkie podziękowania.

Festiwal Kultur spotyka się od lat z szerokim oddźwiękiem wśród uczniów i nauczycieli szkół białostockich oraz regionu, stał się okazją do zaprezentowania inicjatyw podejmowanych w szkołach na rzecz przybliżenia tradycji i kultur różnych narodów. Pozwolił również na poszukiwanie – ważnej w naszym współczesnym świecie – jedności w różnorodności. A piękno tradycji pokazuje, że jest to możliwe. Zapraszamy na kolejne edycje Festiwalu Kultur!

Do góry