• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Stanowisko Rady Miasta Białystok z dnia 26 września 2016 roku

Dodana: 04.10.2016 15:30

Kategorie: Rada Miasta

STANOWISKO
RADY MIASTA BIAŁYSTOK
z dnia 26 września 2016 roku
w sprawie wezwania Prezydenta Miasta Białegostoku do zmiany koncepcji budowy hali widowiskowo-sportowej w Białymstoku

Prezydent Miasta Białegostoku w dniu 14 lipca 2016 roku podpisał umowę na wykonanie dokumentacji hali widowiskowo-sportowej w Białymstoku z wykonawcą Wojciechem Gęsiakiem. Koncepcja ta nie uwzględnia elementów o charakterze lekkoatletycznym oraz strzelnicy sportowej postulowanych przez radnych oraz sportowe środowisko miasta Białegostoku. W szczególności zastrzeżenia budzi brak decyzji o budowie bieżni lekkoatletycznej oraz innych urządzeń umożliwiających organizację treningów oraz zawodów w lekkiej atletyce na projektowanym obiekcie. Prezydent Miasta Białegostoku podejmując decyzję o zawężonym charakterze hali (przeznaczonym wyłącznie do sportów zespołowych) zignorował wolę ogromnej części środowiska sportowego, większości radnych Białegostoku oraz opinię Komisji Sportu i Turystyki. Pan Prezydent przede wszystkim jednak zlekceważył potrzeby sportowców z naszego miasta, spośród których aż dziewięciu reprezentowało Białystok na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Postępując w ten sposób prezydent Tadeusz Truskolaski zachowuje się jak prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walz, która współdziałając przy niszczeniu dorobku sportowego klubu Skra Warszawa podpisywała się zarazem pod sukcesem zawodniczki tegoż klubu – Anity Włodarczyk. Obecnie prezydent honorując brązowego medalistę igrzysk Wojciecha Nowickiego i jednocześnie odmawiając mu możliwości trenowania i występowania w projektowanej hali widowiskowo-sportowej wpisuje się w niechlubne zachowanie władz samorządowych pozujących do zdjęć ze zwycięzcami i odmawiających im pomocy.
Prezydent Miasta Białegostoku nie zdecydował się spotkać z Witoldem Bańką, ministrem sportu RP, który na spotkaniu ze środowiskiem sportowym Białegostoku podkreślił, że budowana hala powinna uwzględniać potrzeby  środowiska sportowego oraz sukcesy lokalnych sportowców. W jego opinii największe sukcesy spośród białostockich sportowców odnoszą lekkoatleci, czego dowodem jest ich obecność na igrzyskach w Rio de Janeiro. Minister poinformował także, że nie jest prawdą, jakoby budowa hali miała zagwarantowane środki z budżetu centralnego w jakiejkolwiek wysokości a zwłaszcza w kwocie 40 milionów złotych deklarowanej przez zastępcę prezydenta miasta Rafała Rudnickiego. Mimo afrontu jakim była nieobecność prezydenta w trakcie tej wizyty minister zadeklarował zamiar współpracy i dyskusję na temat dofinansowania obiektu w sytuacji, gdy będzie on odpowiadał jak najszerzej pojętym potrzebom środowiska sportowego miasta.
W tej sytuacji Rada Miasta wzywa Prezydenta Miasta Białegostoku do pilnego przeprowadzenia konsultacji ze środowiskiem sportowym w celu uzyskania opinii oczekiwanej przez Ministra Sportu oraz poinformowania Wojciecha Gęsiaka o możliwości aneksowania umowy dot. wykonania dokumentacji projektowej hali. Rada Miasta oczekuje, że konsultacje te będą miały jawny i transparentny charakter zamiast dotychczasowych poufnych rozmów, których przeprowadzenie deklarował Prezydent.
Brak odpowiedzi w tym zakresie Rada Miasta uzna za rezygnację z dofinansowania z środków rządowych co byłoby niedopuszczalną niegospodarnością i narażaniem budżetu miasta na bezzasadne wydatki. Zmusiłoby to Radę Miasta do ponownego rozważenia wydatkowania środków na budowę hali nie spełniającej oczekiwań sportowców oraz mieszkańców, którzy w głosowaniu w 2014 roku udzielili Radzie Miasta mandatu na podejmowania decyzji o charakterze strategicznym, zaś Prezydentowi przyznali mandat wykonawcy tychże decyzji.
Rada Miasta stoi na stanowisku, że powyższe przedsięwzięcie musi być realizowane niezależnie od poglądów i różnic politycznych dzielących radnych oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

PRZEWODNICZĄCY RADY
Mariusz Krzysztof Gromko

Do góry