• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Stanowisko Rady Miasta Białystok w sprawie ogłoszenia roku dwa tysiące szesnastego Rokiem Danuty Siedzikówny „INKI”

Dodana: 21.12.2015 14:46

Kategorie: Rada Miasta

STANOWISKO
RADY MIASTA BIAŁYSTOK
z dnia 14 grudnia 2015 r.

W roku 2016 przypada 70. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, sanitariuszki i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, będącej jednym z symboli „Żołnierzy Wyklętych”.

Danuta Siedzikówna „Inka” przez większość swojego niespełna 18 – letniego życia związana była z Białostocczyzną – uczyła się w szkole powszechnej w Narewce, a podczas wojny w szkole sióstr salezjanek w Różanymstoku k. Dąbrowy Białostockiej.
Po zamordowaniu przez Gestapo jej matki, razem z siostrą Wiesławą wstąpiła do AK, gdzie odbyła szkolenie medyczne. Po przejściu frontu podjęła pracę kancelistki w nadleśnictwie Hajnówka. W czerwcu 1945 r. została niespodziewanie aresztowana, wraz ze wszystkimi pracownikami nadleśnictwa, przez NKWD-UB. Podczas ataku na konwój, dokonanego przez miejscowy pododdział AK, udało jej się zbiec. Trafiła do jednego z oddziałów odtworzonej w Białostockim 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ukrywa się, potem podejmuje pracę w nadleśnictwie Miłomłyn w pow. Ostróda pod przybranym nazwiskiem Obuchowicz. Po przejściu 5. Brygady na Pomorze, wiosną 1946 r. ponownie podejmuje służbę jako sanitariuszka w Brygadzie „Łupaszki”. W lipcu 1946 r., na rozkaz dowódcy szwadronu  ppor. Olgierda Christy „Leszka”, jedzie do Gdańska po materiały opatrunkowe. Zostaje aresztowana, na skutek zdekonspirowania lokalu kontaktowego, w nocy z 19 na 20 lipca.

21 sierpnia 1946 r. 18 – letnia Danuta Siedzikówna ps. „Inka” została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok wykonano siedem dni później. Na krótko przed śmiercią w grypsie, jaki nadała do sióstr Mikołajewskich, pisała:  „powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba…”. Jej niezłomna postawa urasta do rangi symbolu wierności takim zasadom wyniesionym z rodzinnego domu jak: miłość do Ojczyzny, wolność, honor, godność.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz doceniając znaczenie Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w historii naszego miasta i regionu, jak również biorąc pod uwagę to, że jej życie może stanowić wzór patriotycznej postawy dla młodego pokolenia –

Rada Miasta Białystok ogłasza rok dwa tysiące szesnasty ROKIEM DANUTY SIEDZIKÓWNY „INKI”

                                                                              

                                                                                 PRZEWODNICZĄCY RADY
                                                                                      Mariusz Krzysztof Gromko

Do góry