• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Rok Szymborskiej w białostockiej szkole

Dodana: 26.05.2023 12:40

Kategorie: Edukacja

W uznaniu zasług Wisławy Szymborskiej dla polskiej i światowej kultury, w 100-lecie urodzin poetki, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. Oczywistym jest więc, że X Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, noszące Jej imię, czynnie włączyło się w obchody rocznicy już w pierwszych miesiącach roku szkolnego 2022/23.

3 października 1996r. Komitet Noblowski ogłosił przyznanie nagrody w dziedzinie literatury polskiej poetce, a w uzasadnieniu wyróżnienia napisał:" za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Takimi m.in. wiadomościami musieli wykazać się uczniowie pierwszych klas XLO w październikową rocznicę ogłoszenia Nagrody, kiedy to w szkole odbył się coroczny Szkolny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Patronki Szkoły pt. "Jarmark cudów".

Popularyzacja twórczości noblistki jest jednym z głównych celów edukacyjnych szkoły, dlatego w dniu 9 grudnia - w rocznicę wręczenia Nobla Szymborskiej - społeczność XLO obchodziła Święto Szkoły, podczas którego zaproszeni reprezentanci białostockich szkół podstawowych i zaproszeni goście mogli zapoznać się z fragmentami poezji pani Wisławy w wykonaniu szkolnego koła teatralnego "Dziesiątka" oraz posłuchać utworu "Nic dwa razy" w wykonaniu szkolnego chóru złożonego z nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły. "Nic dwa razy" stało się nieoficjalnym hymnem liceum śpiewanym wspólnie także podczas innych uroczystości szkolnych.

Kolejną okazją do zanurzenia się w piękne strofy noblistki był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - 21 lutego 2023r. Wtedy to odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej. Uczniowie mogli recytować utwory poetki w swoich ojczystych językach, dlatego oprócz języka polskiego usłyszeć można było wiersze w przekładach na język białoruski, ukraiński czy rosyjski.

Twórczość Szymborskiej zagościła także na korytarzach X Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Na poszczególnych kondygnacjach zawisły tabliczki stylizowane na szyldy uliczne: "Wyścig z suknią", "Koniec i początek", "100 pociech", których nazwy zainspirowane zostały tytułami tomików oraz wierszy patronki. Teraz uczniowie nie idą na drugie piętro do pokoju nauczycielskiego, tylko na "Jarmark cudów". Spotykamy się nie przy gabinecie pedagoga, a na ulicy "Wołanie do Yeti". Parter, gdzie znajdują się szafki uczniów, gabinet dyrektora i sekretariat to rzecz jasna "Koniec i początek".

Rok Wisławy Szymborskiej jeszcze się nie skończył. Ciekawe zatem, co jeszcze zaproponuje twórcza społeczność XLO, by uświetnić obchody roku swojej patronki?

Do góry