• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Projekt "In 7th Green Heaven" w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku

Dodana: 23.06.2023 15:50

Kategorie: Edukacja

Edukacja ekologiczna, walka ze zmianami klimatycznymi oraz zrównoważony rozwój to główne zagadnienia realizowanego przez VII Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku projektu dofinansowanego z mikrograntów „Generacja V4” z Funduszu Wyszehradzkiego.  Uczniowie tej szkoły – wspólnie ze szkołami z Czech i Węgier – pracowali nad rozwiązaniami w celu ochrony naszego klimatu poprzez analizę sposobów recyklingu odpadów, ograniczania ich produkcji i zużycia energii.

W ramach projektu pn. „In 7th Green Heaven” odbyły się dwa wyjazdy do szkół w Velkich Pavlovicach w Czechach oraz w Debreczynie na Węgrzech. Podczas tych spotkań organizatorzy postawili przede wszystkim na edukację w kierunku realizacji zaplanowanych celów. Przeanalizowano metody segregacji odpadów, uzdatniania wody oraz przeprowadzono warsztaty twórcze, dające drugie życie niepotrzebnym rzeczom, jak na przykład uszycie materiałowych toreb wielokrotnego użytku czy breloczków. Podążając za ideą zrównoważonego rozwoju, uczestnicy wzięli również udział w warsztacie kulinarnym, podczas którego przygotowywali dania z regionalnych produktów każdego z krajów uczestniczących.

Finalnym wydarzeniem projektu była wizyta uczniów i nauczycieli z Czech i Węgier w VII LO w Białymstoku. Uczestnicy zwiedzili Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, poznając przy tym możliwości wykorzystania bioodpadów oraz źródeł odnawialnych przy produkcji energii. Ciekawym punktem był wykład w języku angielskim pt. „Jak krowy pomagają nam produkować energię?”. Ponadto goście zwiedzili Puszczę Białowieską – jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych lasów Europy, który jest dowodem na symbiozę człowieka ze środowiskiem naturalnym. Grupa uczniów i nauczycieli z Węgier, Czech i Polski została uhonorowana spotkaniem z zastępcą prezydenta Miasta Białystok – Zbigniewem Nikitorowiczem oraz radną Rady Miasta Białystok – Joanną Misiuk. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i pomysłów.

W ciągu tego tygodnia wszyscy uczniowie zaangażowani w projekt pracowali również nad przedstawieniem teatralnym poruszającym kwestie klimatyczne, które zostało wystawione na deskach Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa” przy VII LO.

Udział w projekcie przyniósł wszystkim zaangażowanym uczniom dużo korzyści w postaci wzrostu kompetencji ekologicznych i świadomości, że jeden mały krok każdego z nas w kierunku czystego klimatu może w efekcie być wielkim przeskokiem dla środowiska. Rozwinęły się też umiejętności interpersonalne, takie jak akceptacja, tolerancja i otwartość, a nawiązane przyjaźnie na pewno przetrwają na długo.

Do góry