• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Konferencja profilaktyczna "Jak żywienie może poprawić funkcjonowanie ucznia w szkole"

Dodana: 22.04.2016 13:06

Kategorie: Edukacja

20 kwietnia 2016r. w auli Euroregionalnego Centrum Farmacji przy  ul. Mickiewicza 2D odbyła się konferencja profilaktyczna JAK ŻYWIENIE MOŻE POPRAWIĆ FUNKCJONOWANIE UCZNIA W SZKOLE.
Konfrencja  została zorganizowana przez Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Jacka Niklińskiego, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i  Bursą Szkolną.

Na konferencję przybyło blisko 300 osób: dyrektorów, intendentów, pedagogów i psychologów, nauczycieli i wychowawców, dietetyków, pracowników służby zdrowia, rodziców, studentów UMB oraz innych osób zainteresowanych tematem.
Konferencję otworzyła Lucja Orzechowska dyrektor Departamentu Edukacji w Białymstoku. Z zainteresowaniem przyjęto wyniki ankiety skierowanej do rodziców uczniów szkół i przedszkoli miasta Białegostoku  na temat specjalnych potrzeb żywieniowych.

Podczas trwającej blisko 3 godziny konferencji,  uczestnicy wysłuchali wykładów:

  1. Żywienie a sprawność umysłowa dzieci
    Prof. dr hab. Maria H. Borawska z Zakładu Bromatologii UMB  przedstawiła niezwykle cenne informacje dotyczące właściwego żywienia dzieci i młodzieży w okresie ich intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego. Uczestnicy spotkania usłyszeli jakie pokarmy wspomagają pracę mózgu, a jakie ją blokują.
  2. Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży– anoreksja i bulimia
    Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Maciorkowska  z Zakładu Medycyny Wieku Rozwojowego i Pielęgniarstwa Pediatrycznego UMB omówiła dwie coraz  częściej występujące, bardzo trudne do wyleczenia choroby związane z zaburzeniem odżywiania.  Zwróciła szczególną uwagę na okoliczności, które sprzyjają  rozwojowi tych chorób i ważną rolę środowiska,  które może pomóc we wczesnym zdiagnozowaniu ryzyka wystąpienia choroby.
  3. Dziecko o specjalnych potrzebach żywieniowych w szkole
    Dr n.med. Katarzyna Kondej – Muszyńska z Kliniki Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku przybliżyła specyficzne potrzeby dzieci z chorobami przewlekłymi, nietolerancjami pokarmowymi, alergiami i cukrzycą, które spędzają w szkołach i przedszkolach wiele godzin każdego dnia przez wiele lat.  Zwróciła uwagę nie tylko na potrzeby żywieniowe, ale również emocjonalne i  społeczne tych uczniów.
  4. Żywność i żywienie w szkole w świetle nowych przepisów
    Dr n. farm. Sylwia K. Naliwajko z Zakładu Bromatologii UMB  omówiła szczegółowo Rozporządzenie obowiązujące od 1.09.2016 r. i dotyczące zdrowego żywienia w szkołach i przedszkolach. Pokazała, jak ważne będą skutki  tej zmiany dla zdrowia dzieci, gdy będą już dorosłymi ludźmi.

Po wykładach odbyła się ożywiona dyskusja. Głos zabierali lekarze, nauczyciele, dietetycy, dyrektorzy kilku przedszkoli i rodzice. Zwrócili uwagę na wiele poruszanych aspektów, proponowali rozwiązania i podawali dobre praktyki. Sygnalizowali  kolejne problemy.

Materiały pokonferencyjne będą dostępne dla uczestników  na platformie Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego: http://ipo.modm.bialystok.pl .

Do góry