• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Zimowy Ratownik 2016 – podsumowanie

Dodana: 06.04.2016 09:03

Ponad 2300 podjętych interwencji i 1100 osób przewiezionych do Izby Wytrzeźwień – to bilans trwającej do końca marca akcji Zimowy Ratownik. Akcja była prowadzona przez Straż Miejską

Akcja Zimowy Ratownik rozpoczęła się w połowie października 2015 roku. Straż Miejska w Białymstoku od kilku lat prowadzi takie działania w okresie jesienno-zimowym. Mają w jak największym stopniu zapobiec tragediom związanym z zamarzaniem ludzi, szczególnie osób bezdomnych.

– Funkcjonariusze każdego dnia odwiedzali pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe, piwnice oraz inne miejsca, gdzie mogły przebywać osoby bezdomne – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak. – Wszyscy, których tam spotkali, informowani byli, gdzie można się udać, żeby otrzymać pomoc.

Jeśli strażnicy spotykali osoby narażone na wychłodzenie organizmu, udzielali im pomocy m.in. poprzez przewiezienie do placówki dla bezdomnych, noclegowni, ogrzewalni lub Izby Wytrzeźwień.

W ciągu ponad pięciu i pół miesiąca trwania akcji funkcjonariusze Straży Miejskiej w stosunku do osób narażonych na wychłodzenie organizmu interweniowali 2366 razy. W efekcie – 1100 osób było przewiezionych do Izby Wytrzeźwień, 98 osób przewieziono do ogrzewalni, 30 odwieziono do domu a 53 zostały przekazane załodze pogotowia ratunkowego.

Dzięki akcji Zimowy Ratownik z pewnością udało się uratować przed zamarznięciem wiele osób. To jednak zasługa nie tylko funkcjonariuszy, ale także mieszkańców Białegostoku, którzy wykazali się wrażliwością na ludzką krzywdę i wielokrotnie sami sygnalizowali Straży Miejskiej potrzebę interwencji.

Anna Kowalska

Do góry