• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Zielone przystanki z Budżetu Obywatelskiego

Już niedługo w Białymstoku będzie jedenaście zielonych przystanków. Trzy pierwsze pojawiły się w 2019 roku, a do połowy listopada 2021 roku ma zakończyć się montaż ośmiu nowych wiat w ramach realizacji projektu zgłoszonego przez białostoczan do Budżetu Obywatelskiego.

Projekt „Zielone Przystanki Białostockiej Komunikacji Miejskiej” obejmuje budowę ośmiu wiat przystankowych w wybranych lokalizacjach. Aby usprawnić prowadzenie prac, projekt został podzielony na kilka etapów. Zakończenie prac we wszystkich lokalizacjach jest planowane w drugiej połowie listopada.

– Pomysł na zielone przystanki w Białymstoku spodobał się mieszkańcom i został doceniony na forum ogólnopolskim, co potwierdzają przyznane Miastu nagrody i wyróżnienia. Dzięki inicjatywie białostoczan zgłoszonej do Budżetu Obywatelskiego budujemy kolejne wiaty i to na pewno nie koniec zielonych przystanków w naszym mieście – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.  

Etap pierwszy obejmuje prace na przystankach nr 288 (Piastowska/Kościół) i nr 535 (Wiejska/Pogodna). W obu tych lokalizacjach są już zamontowane konstrukcje wiat, założone zielone dachy z systemem retencyjnym. Wykonano też skrzynki pod nasadzenia bluszczu i odwodnienie liniowe. Wykonawca przeciągnął też kable energetyczne. Brakuje jeszcze oszklenia, gablot, kratownic pod pnącza i ławek.

W etapie drugim zielone przystanki powstaną w miejsce tych o numerach: 162 (Konstytucji 3 Maja/Studzienna) i 224 (Kopernika/Kaczorowskiego). Prace nad montażem rozpoczynają się już dziś (7 października).

Etap trzeci dotyczy przystanków nr 301 (Piłsudskiego/Plac Niepodległości im. Romana Dmowskiego) i nr 459 (Swobodna/Wysoki Stoczek). Rozpoczęcie montażu jest planowane na 18 października. 

W etapie czwartym swoje oblicze zmienią dwie wiaty na przystanku nr 345 (Popiełuszki/Kościół św. Jadwigi). W tej lokalizacji montaż rozpocznie się 25 października. 

Nowe zielone przystanki kosztują ponad 634 tys. zł. W tej kwocie mieści się dostawa ośmiu wiat przystankowych i wartość rocznej pielęgnacji posadzonych roślin.

Agnieszka Błachowska

Do góry