• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Zielone przystanki nagrodzone

Dziś (2 czerwca) odbyła się gala wręczenia nagród w 12. edycji plebiscytu Polska Architektura XXL 2019. Ze względu na pandemię uroczystość została zorganizowana online. Białostockie zielone przystanki – nominowane w kategorii Polski Krajobraz 2019 „przestrzeń publiczna” – zostały docenione przez internautów. Uzyskały 1071 głosów.    

Od 12 lat Grupa Sztuka Architektury organizuje plebiscyt, który stanowi przegląd najciekawszych realizacji polskiej branży architektonicznej. W tym roku do udziału w rywalizacji zgłoszonych zostało 130 obiektów. W internecie do końca lutego 2020 r. zagłosowało na nie 44,5 tys. osób. Swoje nagrody przyznało również szerokie grono jury, składające się z wielu uznanych profesjonalistów.

Głosowanie internautów w plebiscycie Architektura XXL 2019 potwierdziło, że nasze białostockie zielone przystanki to bardzo dobry pomysł na zieleń w mieście. Prawie 1100 osób doceniło naszą inicjatywę. Dziękuję za każdy oddany na nas głos powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Pierwsze zielone przystanki w Białymstoku zamontowane zostały w ubiegłym roku. Dwie obsadzone roślinami wiaty autobusowe pojawiły się na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, trzecia z nich stanęła przy ulicy Pałacowej. O wyborze lokalizacji ostatniej wiaty zdecydowali mieszkańcy, którzy w drodze głosowania wyłonili preferowane miejsce.

Otoczone roślinami przystanki nie tylko wyglądają interesująco. Wprowadzają też zieleń tam, gdzie jest bardzo potrzebna – w miejscach oczekiwania na środek transportu. Roślinny dach przystanku obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzymuje nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń.

Agnieszka Błachowska

Do góry