• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Zasłużeni miastu nagrodzeni

Piętnaście osób i dwie organizacje z Honorowym Wyróżnieniem Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”. Prezydent Tadeusz Truskolaski podczas niedzielnej (25 czerwca) gali wręczył medale zasłużonym dla społeczności Białegostoku. To wyraz uznania dla ich pracy i budowania dumy z naszego miasta.

Laureatami wyróżnienia są zasłużeni dla społeczności Białegostoku społecznicy, przedsiębiorcy, naukowcy, sportowcy oraz osoby w sposób szczególny promujące nasze miasto. Wszyscy oni odebrali z rąk prezydenta Tadeusza Truskolaskiego wybite na tę okazję medale.

– To dzięki nim Białystok rośnie i pięknieje, to oni dają siebie innym na co dzień. Serdecznie wszystkim gratuluję, ponieważ każdy z tegorocznych laureatów na wyróżnienie zasłużył – mówił Tadeusz Tuskolaski. – To specjalne podziękowanie za działalność na rzecz miasta godną szczególnego uznania. A wyróżnieni to ci, którzy zapisują się w sposób nadzwyczajny w jego historii.

Za niezwykłą działalność jako lekarz, wolontariusz i społecznik wyróżniony został dr n. med. Tadeusz Beszta-Borowski, specjalista psychiatrii klinicznej. Twórca i wieloletni prowadzący hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku. Przez wiele lat pracował w białostockiej klinice psychiatrycznej i w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy. Współtworzył ośrodek Monaru w Zaczerlanach oraz oddział dla uzależnionych w choroszczańskim szpitalu. Sybirak. W 2014 roku Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu Nagrodę Honorową „Świadek Historii”.

Za wybitną znajomość i niestrudzoną popularyzację historii Białegostoku i regionu wyróżniony został prof. Adam Czesław Dobroński. Historyk, profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Autor „Historii Białegostoku” oraz wielu książek i artykułów naukowych. Polityk i samorządowiec, poseł na Sejm II kadencji z listy PSL. Odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz izraelskim Medalem Sześćdziesięciolecia Zakończenia II Wojny Światowej.

Jędrzej Dondziło wyróżniony został za działalność na rzecz upowszechniania muzyki, rozwoju kultury i promowania Białegostoku. DJ, promotor i aktywista na rzecz kultury. Pomysłodawca, koordynator i dyrektor programowy Up To Date Festival. Współtwórca kolektywu i wytwórni płytowej Technosoul. Inicjator hasła Pozdro Techno oraz cyklu wydarzeń „Salon Ambientu” i „Secret Location”. Był wielokrotnie nagradzany za działalność promotorską i muzyczną. Grał na najważniejszych polskich i zagranicznych festiwalach.

Za działalność naukową w dziedzinie historii wyróżniona została prof. Ewa Dubas-Urwanowicz. Absolwentka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, przez lata związana z Uniwersytetem w Białymstoku. Badaczka dziejów Polski nowożytnej. Wybitna znawczyni historii magnaterii polskiej i jej funkcjonowania w ustroju I Rzeczypospolitej. Autorka wielu wydawnictw historycznych, współautorka monografii Jana Karola Chodkiewicza oraz Jana III Sobieskiego.  

Za  działalność na rzecz osób potrzebujących oraz za inspirowanie młodych ludzi i dbanie o zachowanie pamięci historycznej wyróżniony został st. chor. sztab. Franciszek Jasiński. Wniósł cenny wkład w trzydziestoletnią historię parafii wojskowej św. Jerzego w Białymstoku. Zaangażowany w pomoc charytatywną, wielokrotnie organizował zbiórki wspierające najbardziej potrzebujących. Od 30 lat pełni funkcję kościelnego i angażuje się w posługę liturgiczną. Jest wzorem dla wielu pokoleń białostoczan, inspiruje młodych mieszkańców wybierających służbę w jednostkach wojskowych i formacjach mundurowych.

Fundacja TUTAKA wyróżniona została za promocję kultury białoruskiej także w wydaniu regionalnym oraz działania na rzecz uchodźców z reżimu Łukaszenki. Medal odebrał Paweł Stankiewicz, prezes fundacji. Organizacja łączy Białorusinów myślących o swojej tożsamości i tradycjach, niezależnie od tego, gdzie się urodzili i gdzie żyją. Wśród projektów fundacji można wymienić między innymi Festiwal Białoruskiej Tradycji, Festiwal Przebudzonych, Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej, Dzień Woli, konkurs recytatorski Dzień Rodnej Movy, warsztaty tradycyjnego białoruskiego śpiewu mężczyzn.

Za bycie trenerem i wychowawcą kilku pokoleń piłkarzy Jagiellonii Białystok medal „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu” otrzymał Ryszard Karalus, polski piłkarz i trener piłkarski, legendarny wychowawca wielu pokoleń piłkarzy Jagiellonii. Wychowanek Wigier Suwałki, piłkarz w klubie Husar Nurzec, a następnie we Włókniarzu Białystok. Od 1974 roku związany z klubem Jagiellonia Białystok. Wystąpił w 180 meczach, strzelił 43 gole. W Żółto-Czerwonych na przestrzeni lat był zawodnikiem, trenerem, dyrektorem klubu i aktywnym działaczem.

Za bycie ambasadorem białostockiej przedsiębiorczości oraz działalność na rzecz promocji naszego miasta w kraju i na świecie wyróżniony został Witold Karczewski, prezes firmy Contractus, zajmującej się eksportem produktów rolnych, maszyn rolniczych i technologii spożywczych. Biznesmen aktywny również społecznie. Od 2001 roku prezes Izby Przemysłowo–Handlowej w Białymstoku. Z jego inicjatywy powstało Podlaskie Forum Gospodarcze zrzeszające podlaskich przedsiębiorców. Od 2016 roku jest Konsulem Honorowym Republiki Bułgarii w Białymstoku.

Za wdrażanie i upowszechnianie nowatorskich metod leczenia, bycie medycznym "cudotwórcą" wyróżnienie otrzymał Krzysztof Koryszewski, lekarz od 2011 roku związany z Kliniką Ortopedii i Traumatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Zafascynowany ideą ortobiologii w terapii zmian w narządzie ruchu wykorzystuje naturalne możliwości regeneracji organizmu człowieka. Od dziesięciu lat współpracuje z klubem sportowym Jagiellonia Białystok, gdzie rozpoczął budowę własnego zespołu terapeutycznego, który zapewnia kompleksową opiekę medyczną zawodnikom klubu.

Za przywracanie i pielęgnowanie pamięci  wśród mieszkańców Białegostoku o historii Żydów białostockich, którzy przez wieki budowali nasze miasto, wyróżniona została Lucy Lisowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, prezeska Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. Od lat propaguje tradycję i kulturę żydowską i izraelską. Inspiratorka, siła napędowa i dusza Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor – Kolor i Dźwięk, który od 16 lat przypomina i podtrzymuje żydowską tradycję w Białymstoku.

Honorowe Wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu” za wspieranie białostockich organizacji pozarządowych oraz rozwoju idei obywatelskiego Białegostoku, a także działania podejmowane na rzecz społeczności seniorów otrzymała Katarzyna Łotowska. To koordynatorka projektów, doradczyni, konsultantka, trenerka drugiego stopnia Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych, ekspertka Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej. Pierwsza prezeska Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych. Ceni sobie niezależność, samodzielność, możliwość kreatywnego rozwiązywania problemów. Inspirują ją ludzie, a spotkania i rozmowy to dla niej najsilniejszy impuls do działania.

Za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Białegostoku w kraju i na świecie prezydent Białegostoku wyróżnił Ambasadorkę Białostockiego Sportu Patrycję Maliszewską, utytułowaną łyżwiarkę Juvenii Białystok specjalizującą się w short tracku. Zdobywczyni sześciu medali Mistrzostw Europy. Trzykrotna reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w 2010, 2014 i 2022 roku. W marcu zakończyła karierę zawodniczą, ciągle jednak będzie wspierać reprezentację Polski w short tracku. 

Za wyjątkową rolę, jaką odegrała w narodzinach kilku pokoleń białostoczan, za wsparcie udzielane kobietom oraz za promowanie postaw prozdrowotnych wyróżniona została Teresa Markowska – położna, kierowniczka miejskiej Szkoły Rodzenia, istniejącej już 47 lat. Pracuje w tej placówce od lat dwudziestu. Z jej wiedzy i doświadczenia każdego roku korzysta około tysiąca kobiet. Wspiera je, przygotowuje do roli matki, zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Sprawia, że Szkoła Rodzenia jest miejscem wyjątkowym, przyjaznym, gdzie panuje prawdziwie domowa atmosfera.  

Za zdobycie pierwszego w historii Białegostoku medalu Igrzysk Olimpijskich i bycie Ambasadorem Białostockiego Sportu wyróżniony został Wojciech Nowicki, utytułowany zawodnik Klubu Sportowego Podlasie Białystok. Lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem. Mistrz olimpijski z Tokio 2020, wicemistrz świata 2022. Czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy. Swoją obecnością na najważniejszych sportowych arenach promuje Białystok w kraju i za granicą.

Za artystyczny mecenat i ufundowanie rzeźby „Obietnica” Michała Jackowskiego, która ubogaciła przestrzeń miejską Białegostoku, wyróżniona została Joanna Szymańska-Kok. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego. Wnuczka doktora Zygmunta Kołosowskiego, byłego dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Białymstoku. Współzałożycielka i członek zarządu w firmie MediCapital Group. Zaangażowana w działalność mentorską i edukacyjną, wspierającą zdolnych młodych przedsiębiorców. Medal Joannie Szymańskiej-Kok został wręczony w piątek (23 czerwca), w dniu odsłonięcia rzeźby „Obietnica”.

Za pielęgnowanie pamięci o żydowskiej przeszłości Białegostoku w Izraelu wyróżnione zostało Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Białegostoku i okolic w Izraelu, które działa na rzecz upamiętniania zgładzonych podczas II wojny światowej białostoczan. Wspólnie z Miastem Białystok przywraca pamięć o żydowskiej przeszłości miasta i jego mieszkańców. Spośród tysięcy społeczności żydowskich zniszczonych podczas Holocaustu, ocaleni z Białegostoku są jedyną grupą, której udało się uwiecznić swoją dawną historię. Założyli w Yehud w Izraelu dzielnicę – Kiriat Białystok, w której zamieszkali ocaleni z naszego miasta. Przedstawiciele stowarzyszenia odbiorą medal podczas sierpniowych obchodów 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim.

Za pierwszy w Polsce, udany zabieg in vitro, który pozwolił rozwinąć w naszym kraju tę metodę leczenia bezpłodności wyróżniony został prof. Marian Szamatowicz, wybitny ginekolog-położnik, wieloletni kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W 1987 roku wraz z zespołem przeprowadził pierwszy w Polsce, udany zabieg in vitro. Były radny sejmiku województwa podlaskiego. Nauczyciel i autorytet akademicki. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany – otrzymał między innymi Order Odrodzenia Polski, a także Krzyż Komandorski z Gwiazdą.

Honorowe Wyróżnienie „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu” prezydent Białegostoku ustanowił w styczniu 2022 r. Przyznawane jest osobom, instytucjom, organizacjom w szczególny sposób zasłużonym Miastu Białystok. W tym roku zostało przyznane po raz drugi.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry