Facebook icon
  • Rynek Kościuszki w Białymstoku

Zagrożenie koronawirusem

W związku z zagrożeniem epidemicznym instytucje publiczne zmieniają organizację swojej pracy i dostosowują sposoby obsługi mieszkańców do zasad bezpieczeństwa. Również Miasto Białystok podejmuje kolejne decyzje mające na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. Natomiast białostoczanie coraz częściej ruszają z pomocą na rzecz lokalnej społeczności.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński poinformował, że w trosce o mieszkańców Miasto podjęło decyzję o zamknięciu do odwołania miejskich placów zabaw, siłowni zewnętrznych i boisk.

Z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie zalecany jest kontakt telefoniczny i mailowy (szczegółowe dane zostały zamieszczone na stronie MOPR). W wyjątkowych sytuacjach kontakt bezpośredni jest możliwy, ale po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie. Wywiady środowiskowe są dopuszczalne tylko w sytuacjach koniecznych, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Z tego trybu są wyłączone sprawy osób bezdomnych, które zawsze mogą przyjść do MOPR. Wypłaty świadczeń odbywają się zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronie oraz zgodnie z terminami wskazanymi w decyzjach. Kasa czynna jest w godzinach 10.00-13.00. Osoby, które odbierają przyznane zasiłki gotówką w kasie MOPR, a posiadają konta bankowe, proszone są o wskazanie numerów kont drogą mailową na adres właściwego Zespołu Pracowników Socjalnych.

Miejski Zespół Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności informuje, że wniosek o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej można przesłać mailem (mzoon@um.bialystok.pl), pocztą (na adres ul. Waryńskiego 32a, Białystok) lub wrzucić do urny postawionej w przedsionku budynku przy ul. Waryńskiego. Ponadto w związku z sytuacją praca komisji orzekających została zawieszone do odwołania. Oczekujący zostali poinformowani o tym telefonicznie. Ponowne terminy będą ustalane możliwie jak najszybciej. Orzeczenia wydane do chwili obecnej zostaną wysłane oczekującym listem poleconym.

Zarząd Mienia Komunalnego w obecnej sytuacji pracuje w tych godzinach co zwykle, choć została podjęta decyzja o nieprzyjmowaniu interesantów bezpośrednio. Wszystkie numery telefonów i adresy mailowe podane na stronie ZMK są obsługiwane przez urzędników. Pracownicy tymczasowo zamkniętego biura przy ul. Barszczańskiej zostali przeniesieni i pracują w głównej siedzibie Zarządu Mienia Komunalnego.

W załączeniu do komunikatu zamieszczony został plakat #BialystokPomaga zachęcający do pomocy sąsiedzkiej. Można go pobrać i wykorzystać do poinformowania osób potrzebujących, starszych, samotnych – o możliwości skorzystania z pomocy sąsiadów.

Agnieszka Błachowska


Plakat #BialystokPomaga

rozmiar: 86,74 KB PDF pobierz
Do góry