• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

XV Electrum Up To Date Festival już za kilka dni

Dodana: 22.05.2024 15:24

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki elektronicznej – Up To Date – odbędzie się w Białymstoku w dniach 30 maja–2 czerwca. To będą cztery dni wypełnione imprezami, koncertami i dyskusjami, które oprócz słuchania muzyki skoncentrują się m.in. na dbaniu o zdrowie psychiczne.

Festiwal organizowany w długi czerwcowy weekend otworzy sezon letnich imprez. To wydarzenie dotknęło w tym roku wiele zmian. Przede wszystkim zyskało ono nowego partnera tytularnego – pochodzącą z Białegostoku firmę Electrum, lidera w dziedzinie Climate Tech. Wraz z partnerem organizatorzy festiwalu realizują już od kwietnia projekt „Don’t Worry Be Yourself”, który ma na celu zachęcanie do otwartej rozmowy na temat zdrowia psychicznego w branży muzycznej i w biznesie. 

Poniekąd stąd też tegoroczne hasło festiwalu „Kiś Ogórki, Nie Emocje”. Będzie o tym mowa podczas festiwalowej konferencji „Do We Really Care?”. Dyskusje m.in. o ekologii, branży techno, sensowności wydarzeń kulturalnych we współczesnej rzeczywistości, o sposobach rozmawiania o emocjach odbędą się w Nie-Teatrze. Wstęp wolny.

– Jako Miasto od początku istnienia Up To Date Festival wspieramy finansowo jego organizację. Tym razem na to wydarzenie przekazaliśmy 740 tys. zł – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Co roku to muzyczne święto cieszy się ogromną popularnością i odbija się szerokim echem w świecie muzycznym nie tylko w Polsce, ale i za granicą.  

Doskonały program muzyczny to podstawa festiwalu. Publiczność będzie mieć okazję poznać bliżej zarówno pionierów z brytyjskich czy holenderskich scen, przez młode reprezentantki świeżych gatunków i najciekawsze artystki i artystów z regionu Europy Wschodniej, aż po silną reprezentację białostockiej sceny muzycznej. W programie Electrum Up To Date jest ponad 50 występów. Będą to: Adela Mede live (SK/HU), Alberta Balsam (NL), Aleksi Perälä (FI), Andrzej Zieliński (PL), Antonina Car & Niczos pres TOŃ (PL) – premiera, Arthur Robert live (AT), blank b2b Grażyna Biedroń (PL), Carrier live (UK) – premiera, Client_03 (UK), Colin Benders live (NL), Edemski & MARMØ live (PL) – premiera, fleika b2b Marie Pravda (CZ), Flora Yin Wong live (UK), HVL live (GE), JMDasha (UA), Katatonic Silentio live (IT), Kid Drama b2b Alegria (PL/UK), KMRU live (KE/DE), Konduku (NL/DE), Lake Haze live (PT), Lea Bertucci pres. Vapours (US), Loefah (UK), Malediwy (PL), Mantra (UK), Marta De Pascalis live  (IT), MATRIX3K (PL), Michał Macewicz (PL), Mod21 live (IT), MPU101 live (DE), Pinch b2b Madam X (UK), Pink Concrete (TR/CZ), późno hybrid AV (PL), Projekt New Hope Crew (PL), re:ni (UK), Rethe live (PL), Rezzett live (UK), Richie Beige (UA/PL), Sepehr live (IR/US), Severja (IT/DE), shjva live (UA/PL), Stefan Węgłowski live (PL), Tafkamp (NL), The Untouchables (BE), Tymek Papior (PL), VC-118A live (NL/FI).

Koncertową „wisienką na torcie” będzie charytatywny Trzeci Latający Salon Ambientu. Tym razem pieniądze będą zbierane na kilka konkretnych Rodzinnych Domów Dziecka na Podlasiu. Uwaga – liczba miejsc w balonie jest ograniczona…

Poza tym nie zabraknie stoiska „Wyślij Pocztówkę Dla Babci”, legendarnego sklepu z ubraniami z drugiej ręki pod szyldem ExUTDF De Luxe, festiwalowej gry planszowej Business Techno The Game czy Electrum Safe Space – strefy bezpieczeństwa, relaksu i rozmowy. Szczegółowe informacje o festiwalu znajdują się na stronie organizatora.

Agnieszka Błachowska

Do góry