• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wystawa „Sprawiedliwość” na Rynku Kościuszki

Dodana: 19.10.2022 14:59

Od dziś (19 października) do 4 listopada na Rynku Kościuszki można oglądać wystawę zdjęć autorstwa Piotra Wójcika, który sportretował 26 prawników walczących o praworządność w Polsce. W otwarciu wystawy wraz z prezydentem Białegostoku wzięli udział sędziowie i prokuratorzy, związani z tą inicjatywą.

Wystawa obejmuje zdjęcia 26 sędziów, prokuratorów, adwokatów. Tych, którzy nie poddają się w walce o praworządność w Polsce i nie zgadzają się na niszczenie niezależności polskich sądów. Autor sportretował prawników z ich nieodłącznymi atrybutami. Fotografiom towarzyszą ich osobiste historie, opowieści o pracy i komentarze o przyszłości niezawisłych sądów.

Wystawa została zainaugurowana w Warszawie w maju 2021 roku i była już prezentowana w wielu miastach. Dzięki staraniom prezydenta Tadeusza Truskolaskiego trafiła także do Białegostoku. Organizatorami wystawy – oprócz prezydenta i autora zdjęć – są również  Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, Stowarzyszenie Sędziów Themis i Stowarzyszenie KOD Region Podlaski.

– Wystawa „Sprawiedliwość” to swego rodzaju podsumowanie kilku lat oporu prawników przed niszczycielską reformą sądownictwa. Trzeba pokazywać ich walkę z destrukcją niezawisłych sądów, w obronie rządów prawa. Ta wystawa jest jednym z pretekstów do dyskusji na ten bardzo ważny dla demokratycznego państwa temat – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W dzisiejszym otwarciu wystawy wzięli udział prokuratorzy Katarzyna Kwiatkowska i Krzysztof Parchimowicz oraz sędziowie Dorota Zabłudowska, Piotr Gąciarek i Paweł Juszczyszyn.

Piotr Wójcik, autor zdjęć, jeszcze w komunistycznej Polsce był kolporterem wydawnictw podziemnych, drukarzem podziemnego wydawnictwa „Krąg”, fotografem wychodzącego w drugim obiegu tygodnika „Przegląd Wiadomości Agencyjnych”. Po 1989 roku został fotoreporterem „Gazety Wyborczej”, a od 2001 do 2011 roku – szefem jej działu fotograficznego. Obecnie jest niezależnym fotoreporterem i wykładowcą oraz prezesem Fundacji Picture Doc.  

Agnieszka Błachowska

Do góry