Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Wymień choinkę – sztuczną na żywą

Dodana: 16.12.2020 12:54

Kategorie: Aktualności Promocja

W piątek (18 grudnia) na Rynku Kościuszki od godz. 10.00 będzie można wymienić sztuczne drzewko na żywe. Zapraszamy białostoczan do udziału w ekologicznej akcji edukacyjnej, zachęcającej do wyboru naturalnych, pachnących choinek.

Już pojutrze mieszkańcy, którzy mają na zbyciu sztuczne choinki, będą mogli je przynieść na Rynek Kościuszki i otrzymać w zamian drzewko w doniczce. „Akcja Choinka” rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do wyczerpania przygotowanej puli (nie później niż do godz. 14.00). Liczy się kolejność zgłoszeń, wymiana jest bezpłatna. Oddane przez białostoczan sztuczne choinki zostaną rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu będą ponownie wykorzystane.

– Zeszłoroczna akcja wymiany choinek sztucznych na żywe cieszyła się dużym zainteresowaniem białostoczan. Dlatego też w tym roku organizujemy ją po raz kolejny. W piątek na Rynku Kościuszki, w okolicy napisu #Białystok, na mieszkańców będzie czekało 100 świerków w doniczkach – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Naturalne drzewka nie są produkowane z użyciem chemikaliów. Gdy rosną, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, służą zwierzętom. Szybko ulegają rozkładowi. I przede wszystkim pięknie pachną, co podkreśla atmosferę świąt. Z kolei produkcja sztucznych choinek powoduje zanieczyszczenie powietrza. Poza tym takie tworzywo rozkłada się potem przez 500 lat. Z tego powodu warto z okazji świąt ozdobić dom żywym drzewkiem.

Mając w domu żywą choinkę, trzeba o nią dbać – podlewać, postawić blisko okna, z dala od grzejnika. Wiosną można ją przesadzić do ogródka, posadzić na działce. Jeśli nie ma takiej możliwości, po świętach można ją oddać na kompost.

Kamila Bogacewicz

Do góry