• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wspólnie świętujmy wyzwolenie Białegostoku

Dodana: 17.02.2016 12:05

W piątek, 19 lutego, przypada 97. rocznica wyzwolenia naszego miasta z rąk zaborców. Tego dnia Białystok złoży hołd bohaterom naszej niepodległości. Zapraszamy mieszkańców do udziału w uroczystościach oraz quizie historycznym

Rocznicę wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców białostoczanie będą mogli uczcić w dwóch miejscach. Główne uroczystości rozpoczną się 19 lutego o godz. 12.00 na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada, pół godziny później – przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. W uroczystości udział wezmą m.in. kombatanci, służby mundurowe i władze miasta. Złożą pod pomnikiem kwiaty, zapalą znicze. Wspólnie oddajmy hołd wszystkim tym, którzy poświęcili życie naszej ojczyźnie i walce o jej niepodległość.

Zachęcamy mieszkańców nie tylko do udziału w oficjalnych uroczystościach na cmentarzu wojskowym i pod pomnikiem J. Piłsudskiego, ale również do udziału w Teście Wiedzy o Historii Białegostoku. Quiz odbędzie się 19 lutego o godz. 17.00 w kinie Forum, na uczestników będzie czekało trzydzieści pytań dotyczących dziejów Białegostoku, zarówno tych najdawniejszych, jak i bardziej współczesnych. Zapisy trwają do 18 lutego, zostały jeszcze wolne miejsca. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mwb.com.pl.

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.

Kamila Busłowska

Zaproszenie na uroczystość w 97. rocznicę wyzwolenia miasta z rąk zaborców

Do góry