• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wschód Kultury po raz czwarty

Dodana: 31.05.2016 15:27

Kategorie: Aktualności Kultura

Ponad trzydzieści wydarzeń, podczas których zaprezentuje się ponad dwustu artystów z siedmiu krajów, czeka na białostoczan w ramach tegorocznego Wschodu Kultury. Na Inny Wymiar zapraszamy do stolicy Podlasia we wrześniu 2016 roku

Białystok, Rzeszów i Lublin to miasta, w których odbędzie się kolejna edycja Wschodu Kultury. Tegoroczny festiwal zainauguruje w Rzeszowie Europejski Stadion Kultury (23-26 czerwca). W Lublinie od 6 do 10 lipca odbędzie się Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art&Music Festival. Ten wyjątkowy festiwal zakończy Inny Wymiar, który odbędzie się w Białymstoku między 1 a 4 września.

– Wschód Kultury – Inny Wymiar to festiwal, który pokazuje zarówno tradycję jak i dzień dzisiejszy Białegostoku, wielokulturowość to stan obecny miasta. Festiwal doskonale integruje wszystkie instytucje i organizacje pozarządowe Białegostoku – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie Robert Jóźwiak, zastępca prezydenta Białegostoku.

Festiwal od początku prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, ukazuje teraźniejsze dokonania, łączy historię ze współczesnym działaniem artystycznym.

W białostockim programie znajdą się różne dyscypliny artystyczne, takie jak np. muzyka, sztuki wizualne, teatr, film, działania performatywne czy też warsztaty. Wydarzenia odbędą się w wielu miejscach, m.in. w teatrach, galeriach sztuki, Białostockim Ośrodku Kultury, w przestrzeni miejskiej. W programie znajdzie się ponad 30 wydarzeń, podczas których zaprezentuje się ponad 200 artystów z siedmiu krajów (w tym z Chin i Indii).

Inny Wymiar Muzyki to koncerty Asian Dub Foundation, zespołu Dagadana i zaproszonych muzyków z Chin i Ukrainy, koncert oratoryjny „Różne języki – jedna muzyka” oraz Nino Katamadze & Insight „Z Batumi do Białegostoku”. Inny Wymiar Teatru zaprosi na czytanie dramatu „Noc wilków” Ołeksandra Witera z muzyką na żywo członków zespołów Karbido i Zero-85, w programie również znajdzie się spektakl białoruskiego reżysera Walerego Mazinskiego oraz monodram „Ksenia” Teatru Czrevo.

Inny Wymiar Sztuki to wystawy: Nikity Kadana z Ukrainy „Kości się przemieszały”, Cipriana Muresana z Rumunii, Sergeya Shabohina i Sergeya Kiryuschenko z Białorusi oraz instalacja „Nothing common, nothing personal” Daniila Galkina z Ukrainy. Inny Wymiar Mody zaprezentuje prace projektantów z Polski, Ukrainy, Białorusi i Indii. Inny Wymiar Filmu zaprosi na Kino Sąsiedzi, a Inny Wymiar Społeczności na spacery edukacyjne.

– Wschód Kultury to projekt cenny dla kształtowania się kultur narodowych i obywatelskich, jest przykładem zaangażowania różnych sektorów, instytucji kultury, samorządów, organizacji pozarządowych. Celem Wschodu Kultury jest wymiana doświadczeń na polu kultury oraz ukazanie wspólnych korzeni kulturowych wschodnich regionów Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego – powiedział na konferencji prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W poniedziałek, 30 maja w Warszawie odbyła się konferencja prezentująca tegoroczną edycję kulturalnego projektu Wschód Kultury. W konferencji wzięli udział: wicepremier Piotr Gliński, Marek Mutor – dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Tadeusz Ferenc – prezydent Rzeszowa, Krzysztof Żuk – prezydent Lublina oraz Robert Jóźwiak – zastępca prezydenta Białegostoku.

Wschód Kultury to przedsięwzięcie, które powstało z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku.

Więcej o projekcie na www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury.

Kamila Busłowska

Do góry