• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wschód Kultury 2022

Dodana: 25.08.2022 15:30

Dziś (25 sierpnia) w Białymstoku startuje festiwal Inny Wymiar w ramach Wschodu Kultury. Na białostoczan i turystów do 28 sierpnia czeka ponad 20 wydarzeń w programie czterech wymiarów – muzyki, sztuki, filmu i społeczności. Swoją twórczość zaprezentują artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur.

Festiwal Inny Wymiar od 2013 roku organizowany jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego. Tegoroczny Wschód Kultury rozpoczął się w Rzeszowie (24-26 czerwca), odbył się tam Europejski Stadion Kultury. Następny był Lublin (7-10 lipca), który zorganizował Inne Brzmienia Art & Music Festival. Teraz czas na Białystok i Inny Wymiar.

Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas tego wydarzenia twórczość prezentują artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur. W tym roku w programie czterech wymiarów (muzyki, sztuki, filmu, społeczności) znalazło się ponad 20 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny.

– Po Rzeszowie i Lublinie tegoroczny Wschód Kultury zakończy w Białymstoku festiwal Inny Wymiar – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – W programie znalazły się między innymi koncerty, wystawy i pokazy filmowe. Nie zabraknie też akcentu ukraińskiego. Zachęcam białostoczan i turystów do udziału w przygotowanych wydarzeniach.

Szczegółowy pogram festiwalu jest dostępny na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.

Inny Wymiar Sztuki oferuje dwie wystawy. „Tam była granica” – fotograficzna podróż Anny Kłosek wzdłuż byłej polsko-radzieckiej granicy zawiodła autorkę do małych wiosek i miasteczek dzisiejszej Ukrainy. Z kolei „Wyśniona historia kina na Podlasiu. Przebudzenie” jest kontynuacją wystawy inscenizowanych zdjęć przedstawiających początki podlaskiej kinematografii. Jej pierwsza część miała premierę podczas ubiegłorocznego Wschodu Kultury i została entuzjastycznie przyjęta. Wystawa przybliży kolejne postaci związane z Białymstokiem i Podlasiem, które wpłynęły na rozwój X muzy w Polsce i na świecie.

W ramach Innego Wymiaru Muzyki odbędą się wyjątkowe koncerty. Zagrają MILO Ensemble (Musical Instruments Logical Organisation Ensemble), Masala Soundsystem i ShazaLaKazoo. W Białymstoku wystąpi też zespół Rebel Babel łączący muzykę współczesną z lokalną muzyką tradycyjną. Dla fanów polskiej muzyki elektronicznej został przygotowany koncert jej czołowych przedstawicieli: Jacka Sienkiewcza, Jerzego Przeździeckiego i Dtekka. Usłyszymy także koncert zespołu wokalnego Z Lasu – śpiewającego dawne pieśni z Polesia, z terenu Ukrainy i Białorusi. Koncert z pogranicza jazzu, muzyki ludowej i improwizacji zagrają Przemysław Strączek Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh. W ramach projektu „Kobiety Wschodu III” wystąpią Miss God oraz wokalistki z zespołu Południce, z towarzyszeniem harfy laserowej. W programie znalazły się także koncerty familijne Mikro Teatru – APSIK! z tekstami Jana Brzechwy oraz Grupy Studnia O. oparte na tekstach Mickiewicza i Leśmiana. Wielbicieli muzyki poważnej czeka koncert organowy Józefa Kotowicza z udziałem sopranistki Urszuli Bardłowskiej.

Inny Wymiar Społeczności to cztery wydarzenia. Podczas dwóch spacerów edukacyjnych „Weekend na Piaskach” uczestnicy poznają lepiej jedno z białostockich osiedli. Po drodze zobaczą historyczne miejsca, powojenne bloki, pawilony handlowe i usługowe, tereny rekreacyjne i przykłady streetartu. „Bajkowy las” na chwilę zagości w parku Lubomirskich – projekt połączy grę, performans i rodzinny piknik, splatając ze sobą taniec, muzykę, historię i zabawę. Z kolei spotkanie z Katarzyną Łozą, autorką książki „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” będzie okazją do rozmowy o współczesnej Ukrainie.

W ramach Innego Wymiaru Filmu widzowie obejrzą dwa filmy. Pierwszą propozycją jest „Niedaleko od nieba/Not Far Away From Heaven”, polsko-bułgarski dokument o zakonnicy żyjącej samotnie w ruinach spalonego klasztoru. Drugą opcją – „SHE” – film z 1936 roku nominowany do Oscara za „najlepszą reżyserię tańca”, której twórcą był pochodzący z Białegostoku wybitny pionier choreografii Benjamin Zemach. Bohater filmu podróżuje do zapomnianej krainy w poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności jej mieszkańców.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Do góry