• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wolna Białoruś na mapie Białegostoku

Dodana: 17.07.2023 09:54

W Białymstoku w piątek (14 lipca) uroczyście otwarto Skwer Wolnej Białorusi. To fragment terenu obok konsulatu Republiki Białoruś. Nadanie tej nazwy jest wyrazem solidarności miasta z walczącymi o wolność Białorusinami.

Na uroczyste odsłonięcie Skweru Wolnej Białorusi w Białymstoku prezydent miasta Tadeusz Truskolaski zaprosił Swiatłanę Cichanouską – prezydent Wolnej Białorusi, Pawła Łatuszkę – wicepremiera w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Swiatłany Cichanouskiej, Artura Michalskiego – ambasadora Polski w Białorusi. Obecni byli też posłowie Robert Tyszkiewicz i Stefan Krajewski oraz przedstawiciele organizacji i środowisk białoruskich.

– Ten niewielki skwer ma symboliczny wymiar. Jest tak niewielki, jak wolności obywatelskie na Białorusi – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Jednocześnie ten niewielki skwer budzi wielką nadzieję na to, że my doczekamy, a Białorusini wywalczą sobie prawdziwie wolną Białoruś.

Białostoccy radni zdecydowali o nadaniu nazwy Skwer Wolnej Białorusi miejscu położonemu obok Konsulatu generalnego Białorusi w maju tego roku. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, jest to znak wsparcia ogólnopolskich inicjatyw fundacji i stowarzyszeń działających na terenie kraju, których celem jest obrona praw społeczeństwa na Białorusi, jak i Białorusinów mieszkających w Polsce. Wybór lokalizacji jest symboliczny, bo miejsce to jest szczególnie ważne dla Białorusinów zmuszonych do opuszczenia kraju z powodów politycznych, jak i tych, którzy wspierają walkę z reżimem Łukaszenki. Tu od sierpnia 2020 roku odbyło się ponad 100 akcji protestacyjnych przeciwko działaniom dyktatora i jego rządu, tu wiszą biało-czerwono-białe banery. To tu wiele osób znalazło wsparcie i pomoc rodaków po ucieczce z kraju oraz spotkało się z gestami solidarności mieszkańców Białegostoku. Nadanie nazwy Skwer Wolnej Białorusi jest więc gestem solidarności z narodem białoruskim w walce o wolność, co jest niezwykle ważne w aktualnej sytuacji.

– Nadanie nazwy skwerowi to gest, który jest przejawem solidarności narodu polskiego z Białorusinami i ich walką o demokrację – powiedziała prezydent Wolnej Białorusi Swiatłana Cichanouska. – Bardzo za to dziękuję.

Po uroczystości odbyło się spotkanie, podczas którego prezydent Tadeusz Truskolaski oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Białegostoku Katarzyna Kisielewska-Martyniuk przekazali Swiatłanie Cichanowskiej treść uchwały ustanawiającej Skwer Wolnej Białorusi w Białymstoku.

– Jestem niezwykle dumna, że Rada Miasta Białystok mogła choć w ten symboliczny sposób wesprzeć i okazać solidarność z walczącymi o demokrację Białorusinami – powiedziała przewodnicząca Katarzyna Kisielewska-Martyniuk.

Konsulat Republiki Białoruś to jedyny budynek, który mieści się pod adresem Skwer Wolnej Białorusi 1.

Anna Kowalska

Do góry