• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wiosenne porządki w mieście

Dodana: 12.03.2024 11:36

W Białymstoku rozpoczęły się prace związane z pozimowym oczyszczaniem dróg publicznych, chodników, dróg rowerowych, przystanków komunikacji miejskiej. Sprzątane są także liście, które w naszym mieście są celowo pozostawiane na zimę.  

Sprzątanie ulic, w szczególności głównych, odbywa się zazwyczaj nocą. Chodzi o to, aby pojazdy sprzątające nie blokowały ulic i nie powodowały korków. Zamiatarki i zmywarki skutecznie wykonują pracę, jeżeli poruszają się z niewielką prędkością, średnio 10 km/h. Te duże, trudne do ominięcia i jadące powoli, pojazdy w ciągu dnia blokowałyby ruch. Dopiero nocą, gdy na ulicach jest mniej samochodów, można sprzątać ulice tak, aby nie zagrażało to płynności ruchu i bezpieczeństwu jego uczestników. 

– Prace porządkowe wpływają nie tyko na estetykę naszego miasta, ale też poprawiają jakość powietrza – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Staramy się, aby zostały przeprowadzone szybko i sprawnie, w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców.

Prace będą przerywane na skutek wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, jak deszcz, śnieg czy mróz.

Do końca marca potrwa również akcja wiosennego wygrabiania liści w parkach i na skwerach. Przez całą jesień i zimę ochraniały glebę oraz żyjące w nich niewielkie organizmy – owady i ich różne formy przetrwalne, ślimaki, pajęczaki, dżdżownice, płazy, gryzonie, a nawet jeże. Pozostawiona na sezon zimowy materia organiczna, w której skład wchodzą opadłe liście, gałązki, owoce, nasiona oraz odchody zwierzęce, jest zgrabiana w stosy. Ma tak leżeć przez dwa tygodnie, aby wszystko zdążyło przeschnąć, a zimujące w ściółce organizmy zdążyły ją opuścić. Potem zostaną wywiezione do kompostowania.

Wiosenne wygrabianie liści dotyczy terenów zieleni w ośmiu lokalizacjach: Park Lubomirskich, Park Konstytucji 3 Maja, Park Centralny, Park Stary im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Skwer Armii Krajowej, Skwer im. Wł. Zankiewicza, Skwer przy ul. Pułkowej, Bulwary przy ul. Herberta. Pozostawianie liści na zimę jest u nas praktykowane od 2014 r., a Białystok to pierwsze miasto w Polsce, które realizowało tego typu przedsięwzięcie.

Anna Kowalska

Do góry