Facebook icon
  • Rynek Kościuszki w Białymstoku

Wesele w Białymstoku

Dodana: 04.09.2017 12:04

W minioną sobotę, 2 września, białostoccy miłośnicy książek i polskiej literatury spotkali się na Rynku Kościuszki i w miejskich placówkach kultury, by wspólnie czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W tym dniu w całej Polsce odbyła się akcja Narodowe Czytanie. Wzięli w niej udział samorządowcy, ludzie kultury i sztuki oraz mieszkańcy.

Tegoroczna akcja poświęcona była dziełu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – wybitnego dramatopisarza, poety, malarza, twórcy nowoczesnego teatru polskiego.

W Białymstoku wydarzenie rozpoczęło się o godz. 11.00. W Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. H. Sienkiewicza 26 „Wesele” czytali Sybiracy. O tej samej porze Muzeum Wojska zaprosiło do swojej siedziby przy ul. J. Kilińskiego 7. W tym dniu można było bezpłatnie obejrzeć muzealne wystawy. Godzinę później aktorzy Białostockiego Teatru Lalek spotkali się w Pijalni Czekolady przy Rynku Kościuszki 17, gdzie zaprezentowali publiczności wybrane fragmenty „Wesela”.

Po południu, o godz. 15.00, przy Rynku Kościuszki w głośnej lekturze dramatu uczestniczyło mnóstwo osób. Gości i publiczność zaprosiła Książnica Podlaska oraz m.in. Urząd Marszałkowski, Muzeum Podlaskie, WOAK, Teatr Dramatyczny. Wśród czytających byli m.in. zastępcy prezydenta – Zbigniew Nikitorowicz oraz Rafał Rudnicki.

– To wspaniałe spotkanie i okazja, by znów sięgnąć po najwybitniejsze dzieła literatury polskiej. Tego typu akcje budują nasze poczucie wspólnoty, skłaniają do refleksji o naszej kulturze i historii – mówi Rafał Rudnicki.

Wieczorem w kawiarni Kafajeto przy ul. Mazowieckiej 48 spotkali się członkowie Białostockiego Stowarzyszenia Esperantystów, pracownicy filii nr 14 Książnicy Podlaskiej oraz podlaskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. Można było posłuchać fragmentów dramatu w języku esperanto, a później – obejrzeć film „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Narodowe Czytanie odbyło się w Polsce po raz pierwszy w 2012 roku. W tym roku na lekturę tej akcji można było głosować od 23 stycznia do 15 lutego. Do wyboru były cztery książki: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego”, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego”. Łącznie oddano 37 tys. głosów, „Wesele” uzyskało prawie 18 tysięcy.

Anna Kowalska

Do góry