• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Walka z gołoledzią

W związku z ostrzeżeniami dotyczącymi opadów marznącego deszczu i gołoledzią, w nocy z 19 na 20 grudnia w Białymstoku została ogłoszona akcja czynna, a dziś (21 grudnia) akcja interwencyjna. Na ulice wyjechał cały sprzęt przeznaczony do zimowego oczyszczania. Na likwidację śliskości na drogach głównych zużyto 700-800 ton soli. Bardzo trudna sytuacja pogodowa w Białymstoku została sprawnie opanowana.

Zgodnie z prognozami pierwsze opady (na początku drobnego śniegu, przechodzące w śnieg z deszczem) rozpoczęły się 20 grudnia od godz. 1:00. Natomiast pierwsze opady marznącego deszczu pojawiły się ok. godz. 3:00. W tym czasie temperatura powietrza wynosiła ok. -3 st. C i przy mocno wychłodzonej nawierzchni ziemi, po wcześniejszych mrozach na drogach, chodnikach i zaparkowanych samochodach natychmiast pojawił się lód.

Zgodnie z zawartymi przez Miasto umowami na ulice główne i osiedlowe wyjechały wszystkie (70 szt.) pługo-piaskarki oraz 25 ciągników do odśnieżania chodników i stref płatnego parkowania. Firmy dość obficie posypały drogi solą, co skutecznie łagodziło skutki lodowicy. Użyte środki chemiczne w początkowej fazie, jeszcze przed rozpoczęciem opadów marznącego deszczu miały na celu opóźnienie wystąpienia gołoledzi, a następnie złagodzenie jej efektów. Najtrudniejsza sytuacja była na niektórych chodnikach i drogach osiedlowych. Wiele firm, instytucji i osób prywatnych działania w obrębie chodników rozpoczęło dopiero we wczesnych godzinach porannych, co spowodowało duże utrudnienia w poruszaniu się po mieście. Podczas porannego szczytu komunikacyjnego wszystkie drogi główne, a także większość dróg osiedlowych, były przejezdne i ruch, choć spowolniony, odbywał się dość płynie. Ruszyła też komunikacja miejska i sytuacja wróciła do normy.

Z szacunków wykonawców wynika, że wczoraj i dziś do godz. 8:00 rano na likwidację śliskości na drogach zużyto 700-800 ton soli i ok. 110 ton piasku. Na chodnikach w całym mieście wysypano ok. 250 ton soli.

Dziś (21 grudnia) mimo delikatnej odwilży o godz. 4:50 została ogłoszona akcja interwencyjna na ulicach głównych. Jej celem było przygotowanie tras komunikacyjnych do porannego szczytu. Podobne działania poprawiające stan dróg osiedlowych zostały podjęte w formie akcji interwencyjnej na ulicach osiedlowych. Poza tym na obszarze całego miasta są prowadzone lokalne prace interwencyjne polegające na likwidowaniu zagrożeń zgłaszanych przez inspektorów i mieszkańców. Prace będą kontynuowane do końca dnia.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Do góry