• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Unia Metropolii Polskich – nowe zadania

Dodana: 27.03.2019 15:05

Kategorie: Aktualności

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski jako nowy prezes Unii Metropolii Polskich o zadaniach.

– Wybór prezydenta Białegostoku na prezesa Unii Metropolii Polskich odbieram jako uznanie dla naszego miasta. Praca, jaką włożyliśmy w rozwój, została dostrzeżona i doceniona – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Przedstawiciele dwunastu największych polskich miast wybrali nowe władze Unii Metropolii Polskich na pięcioletnią kadencję, do marca 2024 roku. Przewodniczącym Rady UMP został prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Prezesem Zarządu – prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W Zarządzie znaleźli się także: prezydent Szczecina Piotr Krzystek (sekretarz), skarbnik m.st. Warszawy Mirosław Czekaj (skarbnik) oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i prezydent Lublina Krzysztof Żuk (członkowie).

Chcemy, by Unia Metropolii Polskich odgrywała zdecydowanie większą rolę na scenie samorządowej. Na pewno będziemy się częściej spotykali. Chciałbym, żeby prezydenci aktywnie włączyli się w działalność Unii, co – o czym jestem przekonany – przełoży się na konkretne efekty – dodaje Tadeusz Truskolaski.

Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich angażują się obecnie w organizację obchodów trzydziestej rocznicy wyborów 4 czerwca. Najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce w Gdańsku.

Wśród najważniejszych zadań, które stają przed UMP prezydent Truskolaski wymienia skutki i koszty zmian w systemie oświaty oraz zapowiadanej przez rząd obniżki podatku PIT. – Obniżenie PIT spowoduje ogromne straty w budżetach gmin. W przypadku Białegostoku mówimy nawet o ok. 50 mln zł rocznie. To prawie połowa naszej nadwyżki operacyjnej – zwraca uwagę Tadeusz Truskolaski. W tej sprawie nowy szef UMP chciałby ściśle współpracować z innymi korporacjami samorządowymi, m.in. Związkiem Miast Polskich.

Warto wiedzieć, że Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 r. z inicjatywy prezydenta Warszawy w celu umocnienia pozycji naszego kraju w Europie i w świecie. Od 1993 r. UMP ma formę fundacji. W UMP współdziałają prezydenci, wiceprezydenci, sekretarze, skarbnicy, dyrektorzy wydziałów i eksperci z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Jej Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich. Rada wybiera sześcioosobowy Zarząd z prezesem, skarbnikiem i sekretarzem.

Do statutowych zadań Unii Metropolii Polskich należy m.in. wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej, promocja inicjatyw oraz działań związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem struktur regionalnych i lokalnych, wspólne rozwiązywanie specyficznych problemów wielkich miast, a także współpraca z organami państwa, organizacjami ogólnopolskimi, zagranicznymi i międzynarodowymi dla zwiększenia roli metropolii w państwie oraz integracji europejskiej. Zadania te realizowane są poprzez organizowanie konferencji, seminariów, konwersatoriów i konsyliów dla polityków i ekspertów, prowadzenie analiz i wydawanie publikacji.

Urszula Mirończuk

Do góry