• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Umowa na wirtualną strzelnicę w XIV LO

Dodana: 05.05.2023 15:25

Dziś (5 maja) została podpisana umowa na utworzenie wirtualnej strzelnicy w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku. Na realizację tego projektu placówka uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Białostocka placówka znalazła się wśród 111 instytucji, które uzyskały dofinansowanie w konkursie ofert „Strzelnice w powiecie 2023” MON-u. Dotacja w wysokości 200 tys. zł trafi do XIV LO, mieszczącego się przy ul. Upalnej 26.

– Dziś, podpisaniem stosownej umowy, dopełnione zostały formalności związane z uruchomieniem wirtualnej strzelnicy w czternastym liceum, gdzie młodzież uczy się w klasach o profilach takich, jak straż graniczna czy policja. Dzięki uruchomieniu wirtualnej strzelnicy uczniowie będą mogli w placówce szkolić się w strzelaniu. Dziękuję Wojsku Polskiemu za wsparcie tej inicjatywy – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Strzelnica zostanie ulokowana w budynku liceum, w specjalnie do tego celu przygotowanej sali na pierwszym piętrze gmachu sportowego szkoły. Powierzchnia pomieszczenia wynosi 75 m2 i spełnia wymagania oczekiwane dla prawidłowej pracy systemu strzeleckiego.

Strzelnica będzie kompletnym, multimedialnym, przenośnym, strzeleckim systemem szkolno-treningowym. Obiekt umożliwi jednoczesne prowadzenie szkoleń (przy użyciu systemu symulacji laserowej) od jednej do czterech osób (każda wyposażona w pistolet lub karabinek), zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu. Przygotowywane i realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności – od prostych strzelań statycznych i dynamicznych uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych, do wykonywania zadań o różnym stopniu skomplikowania.

Od 2009 r. XIV Liceum Ogólnokształcące prowadzi oddziały tzw. klas mundurowych „służby granicznej”, „służby w Policji” oraz „bezpieczeństwa narodowego”. Uczniowie przyjmowani do tych oddziałów uczestniczą w ramach zajęć dodatkowych także w szkoleniu strzeleckim. Budowa wirtualnej strzelnicy pozwoli na systematyczne i bezpieczne kształtowanie umiejętności strzeleckich bez konieczności opuszczania budynku szkoły. W roku szkolnym 2022/2023 XIV LO prowadzi 24 oddziały, w tym 19 oddziałów we współpracy ze służbami mundurowymi oraz wojskiem. W szkole uczy się obecnie 576 osób.

Agnieszka Błachowska

Do góry