• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Ulica Jakuba Szapiro

Dodana: 31.05.2017 12:54

Kategorie: Aktualności Geodezja

Bezimienna ulica położona w granicach osiedli Jaroszówka i Wygoda ma nowego patrona – Jakuba Szapiro. Dziś, 31 maja została zamontowana tablica z tą nazwą.

Jest to ulica położona pomiędzy ul. Jana Krzysztofa Kluka i Franciszka Malinowskiego. Nadanie jej nazwy podyktowane było koniecznością przyporządkowania numerów budynkom, które powstają przy tej ulicy.

W 2012 r., na wniosek Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, do istniejącego w Urzędzie Miejskim „Wykazu proponowanych nazw ulic i placów miasta Białegostoku” zostało dopisane nazwisko postaci ważnej dla historii naszego miasta – Jakuba Szapiro. Prezydent Białegostoku postanowił skorzystać z tego wykazu i poprzez uczynienie Jakuba Szapiro patronem nienazwanej dotąd ulicy – przypomnieć mieszkańcom tę wybitną postać. Jego wniosek miesiąc temu poprali miejscy radni.

Jakub Szapiro to człowiek, który wniósł ogromny wkład w życie Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – Warto ocalić jego nazwisko i jego dorobek przed zapomnieniem.  

Urodzony w Białymstoku 29 października 1897 r. dziennikarz, literat, nauczyciel i animator teatru był jednocześnie jednym z najbardziej znanych na świecie polskich esperantystów. Z jego inicjatywy powstało Towarzystwo Esperantystów w Białymstoku. W roku 1919 został delegatem Światowego Związku Esperantystów. Dziesięć lat później zorganizował też pierwszy Zjazd Esperantystów Województwa Białostockiego. Dzięki jego działaniom ulicę Zieloną w Białymstoku, przy której urodził się Ludwik Zamenhof, nazwano imieniem twórcy języka esperanto. Później doprowadził do tego, że prezydent miasta podjął decyzję o umieszczeniu pamiątkowej tablicy na domu Zamenhofa.

Jako wybitny znawca historii Białegostoku został członkiem komitetu redakcyjnego, który przygotowywał monografię miasta. Tworzył przewodniki turystyczne, napisał też podręcznik do nauki języka esperanto. 12 lipca 1941 r. Jakub Szapiro został rozstrzelany w lesie Pietrasze przez niemieckich faszystów. Był jedną z ponad trzech tysięcy ofiar tego mordu.

Kamila Busłowska

Do góry