• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Ulica Andrzeja Stelmachowskiego

Dodana: 15.03.2016 15:24

Kategorie: Aktualności

Jedna z ulic na osiedlu Bacieczki prawdopodobnie już niedługo zmieni nazwę. Jej patronem ma zostać prof. Andrzej Stelmachowski. Dotychczasowy patron tej ulicy – prof. Julian Juliusz Szymański – zostanie upamiętniony, ale w innym miejscu. O tym, czy tak się stanie, zdecydują 21 marca miejscy radni

– Chcemy uhonorować prof. Juliana Juliusza Szymańskiego, wybitnego polskiego okulistę i polityka, poprzez nazwanie jego imieniem ronda położonego u zbiegu ulic: Produkcyjnej, Gen. Stanisława Maczka i Gen. Franciszka Kleeberga – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Zmiany trzeba dokonać, ponieważ w Białymstoku jest jeszcze jedna ulica Szymańskiego, tyle że Bolesława, na Wygodzie. Dlatego prezydent Białegostoku proponuje, by dotychczasowego patrona ulicy z osiedla Bacieczki zastąpić prof. Andrzejem Stelmachowskim.

Projekt uchwały został rozpatrzony i zaopiniowany 14 marca na posiedzeniu Komisji Samorządności i Bezpieczeństwa Rady Miasta Białystok. Następnie w poniedziałek, 21 marca zostanie on przedstawiony na sesji. Po uchwaleniu przez radnych – uchwała wejdzie w życie po upływie dwóch tygodniu od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Profesor Andrzej Stelmachowski to polski prawnik, polityk, nauczyciel akademicki, żołnierz Armii Krajowej. Urodził się w 1925 roku, pod koniec lat 40-tych ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim, następnie był wykładowcą akademickim. W 1980 roku został doradcą komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej, następnie – NSZZ „Solidarność”. Był członkiem m.in. Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, Komitetu Helsińskiego w Polsce, prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej.

Należał do inicjatorów okrągłego stołu, uczestniczył w jego obradach i pracach. W 1989 roku został senatorem, wybranym z okręgu wyborczego obejmującego województwo białostockie, z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W swojej karierze politycznej piastował takie stanowiska jak: marszałek senatu, minister edukacji narodowej, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. Polonii.

Andrzej Stelmachowski był również członkiem Polskiej Akademii Nauk, specjalizował się w prawie cywilnym i rolnym. W jego dorobku naukowym można znaleźć ponad 160 publikacji książkowych, rozpraw i artykułów. Wielokrotnie został odznaczony, otrzymał m.in. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 2009 roku, został pochowany na Powązkach.

Kamila Busłowska

Do góry