• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Turystyczny Białystok

Dodana: 27.07.2017 15:08

Rośnie liczba osób, które urlop spędzają w naszym regionie. Według danych CBOS w ubiegłym roku Białystok i województwo podlaskie wybrało 4% wypoczywających w kraju.

Według CBOS spośród 51% Polaków, którzy w 2016 r. zadeklarowali, że wypoczywali poza miejscem zamieszkania (przynajmniej raz w roku, przez co najmniej dwa dni), 82% osób spędziło urlop w kraju. W porównaniu z rokiem 2015 na popularności zyskała wschodnia Polska, zwłaszcza województwa podlaskie i lubelskie. W 2015 r. przyjechało do nas 1% wypoczywających w kraju, w 2016 r. – już 4%. Badani, którzy wybrali wypoczynek w Polsce, najchętniej – jak w poprzednich latach – odwiedzali dwa województwa: pomorskie i małopolskie.

Coraz więcej osób zatrzymuje się w Białymstoku. Turyści chwalą Białystok za zieleń, czystość, komunikację miejską i infrastrukturę drogową. Dostrzegają zmiany, jakie zaszły w stolicy województwa w ostatnich latach. Interesują ich nie tylko takie miejsca jak Pałac Branickich, Ratusz, czy ul. Lipowa, ale też nowy stadion czy Opera i Filharmonia Podlaska. Atutem z pewnością jest duża liczba restauracji z dobrym, regionalnym jedzeniem.  Białystok jest też świetną bazą wypadową nie tylko do Białowieży Augustowa czy Supraśla, ale też do takich miejsc jak Grodno czy Wilno.

Goście, którzy przyjeżdżają do nas, mogą korzystać z Multimedialnego Centrum Informacji Turystycznej w bramie Pałacu Branickich. Informacje o mieście, wydarzeniach można też znaleźć na stronach miejskiego portalu www.odkryj.bialystok.pl lub www.bialystok.pl . Zainteresowanie budzi również historia Białegostoku.

Wytyczone szlaki turystyczne, które wiążą się z wielokulturową tradycją miasta cieszą się zwykle dużą popularnością wśród turystów – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Białystok ma też niezwykłe murale, które w ubiegłym roku w konkursie Portalu Komunalnego zostały uznane za najpiękniejsze w Polsce. To też warto zobaczyć.

Turyści, którzy odwiedzają Białystok, mogą zwiedzać nasze miasto korzystając z miejskiej sieci BiKeR i ponad 110 km dróg rowerowych. Przez Białystok przebiega też najpiękniejsza rowerowa trasa Polski, czyli szlak Green Velo, zaglądają więc do nas także podróżujący tym szlakiem.

Anna Kowalska

Do góry