• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Tiepłuszka w Muzeum Pamięci Sybiru

Dodana: 07.08.2019 13:56

Kategorie: Aktualności Kultura MPS

Dziś (7 sierpnia) do budującego się Muzeum Pamięci Sybiru został przetransportowany cenny eksponat – towarowy wagon rosyjskiej konstrukcji z 1892 roku. W takich wagonach wywożono w głąb Związku Sowieckiego deportowanych Polaków.

Tiepłuszka to największy i bezcenny eksponat należący do muzeum. W 2018 roku w Malborku przeszedł gruntowną renowację, po której był przechowywany tymczasowo w Łapach. Dziś znalazł się na terenie muzeum. Stanie się symboliczną bramą, przez którą będą przechodzić wszyscy zwiedzający.  

– Rosyjski wagon umieszczony w centralnym punkcie muzeum to efektowny i skłaniający do refleksji element ekspozycji – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Muzeum Pamięci Sybiru to dla nas szczególnie ważna inwestycja. Będzie to miejsce dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu.

Wagon ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru składa się z dwuosiowej stalowej lawety oraz drewnianej paki transportowej z obustronnymi przesuwnymi drzwiami. Podczas renowacji w Zakładzie Naprawy Pojazdów Szynowych w Malborku tiepłuszka została wyposażona w replikę piecyka (tzw. kozy) oraz w prycze umieszczone z jednej strony. Prace obejmowały m.in. usunięcie instalacji elektrycznej i metalowych tablic na bokach wagonu, wymianę i naprawę poszycia dachowego, wykonanie nowej powłoki lakierniczej nadwozia, odtworzenie opisów znajdujących się na zewnątrz wagonu, konserwację i odnowienie podwozia.

Muzeum Pamięci Sybiru powstaje przy ul. Węglowej w Białymstoku, na terenie przedwojennych, polskich magazynów wojskowych, które bezpośrednio przylegają do dawnego, brzeskiego traktu kolejowego.

Agnieszka Błachowska

Do góry