Facebook icon
  • Rynek Kościuszki w Białymstoku

Test wiedzy o Białymstoku za nami

Dodana: 19.02.2019 14:37

Znamy zwycięzców IV Testu Wiedzy o Historii Białegostoku. Najlepszy okazał się Przemysław Bobrowski, do którego trafiła nagroda w wysokości 10 tys. zł. Drugie miejsce zajął Jarosław Łuszyński, a trzecie miejsce – Rafał Kazberuk.

W niedzielnym teście wiedzy, organizowanym w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok, wzięło udział 100 uczestników. Musieli odpowiedzieć na 40 pytań dotyczących lat 1919-2019, o charakterze zamkniętym, zróżnicowanych pod względem stopnia trudności. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: prof. Adam Czesław Dobroński, dr hab. Artur Pasko, Jolanta Szczygieł-Rogowska i Andrzej Lechowski.

Zwycięzca testu Przemysław Bobrowski odpowiedział poprawnie na 34 z 40 pytań. Opowiadał, że z wykształcenia jest humanistą i bardzo interesuje się dziejami Białegostoku. Przyznał, że największą trudność sprawiły mu pytania ze sportu, bo się nim nie pasjonuje.

Celem testu, który organizowaliśmy już po raz czwarty, jest propagowanie dziejów Białegostoku wśród białostoczan. Chcemy, by uczestnicy nie tylko lepiej poznali historię swojego miasta, ale by także poczuli dumę z tego, że je współtworzą – mówi zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki

Główna nagroda w tegorocznym teście miała charakter pieniężny i wyniosła 10 tys. zł, laureaci kolejnych miejsc (drugiego i trzeciego) otrzymali tablety firmy Apple. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Wojska w Białymstoku, współorganizatorami Białostocki Ośrodek Kultury i Polska Press.

Anna Kowalska

Do góry