• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Szlak białostockich murali

Dodana: 03.09.2019 13:02

W Białymstoku powstał nowy turystyczny szlak – białostockich murali. Ma trzy warianty: pieszy, rowerowy i z uwzględnieniem komunikacji miejskiej. Obejmuje ok. 40 wielkoformatowych malowideł. Dzięki temu białostoczanie i turyści mogą zwiedzać stolicę Podlasia szlakiem tych ściennych obrazów.

Szlak białostockich murali powstał z inicjatywy Miasta Białystok i obejmuje swoim zasięgiem najciekawsze wielkoformatowe malowidła stworzone na ścianach budynków. Zostały przygotowane trzy warianty umożliwiające zwiedzanie pieszo, rowerem (z uwzględnieniem stacji Białostockiej Komunikacji Rowerowej – BiKeR) oraz autobusami BKM. Tworząc szlak   brano pod uwagę m.in. atrakcyjność murali, walory krajoznawcze oraz dostępność komunikacyjną. W zestawieniu uwzględniono 36 wielkoformatowych malowideł z ok. 50 istniejących w Białymstoku.

– Nowy szlak jest odpowiedzią na duże zainteresowanie turystów i mieszkańców muralami, które stają się coraz bardziej rozpoznawalną częścią krajobrazu Białegostoku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Wielkoformatowe malowidła wzbogacają przestrzeń publiczną, przyciągają wzrok przechodniów, mają walory artystyczne i estetyczne. Dzięki nowemu szlakowi łatwiej je będzie poznać i właśnie do tego zachęcam.

Wraz z wytyczeniem szlaku została przygotowana mapa turystyczna – przewodnik w dwóch wersjach językowych (polskiej oraz angielskiej). Na pierwszej stronie zaprezentowano przebieg trzech tras. Zostały one oznaczone różnymi kolorami – czerwonym, żółtym i niebieskim. Na drugiej stronie znajduje się 36 fotografii białostockich murali wraz z lokalizacjami i opisem. Mapę można bezpłatnie otrzymać w Referacie Promocji i Turystyki przy ul. Kościelnej 1a w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

Szlak pieszy liczy około 3 km, a na jego przejście ze zwiedzaniem murali należy przeznaczyć około 1,5 godz. Na trasie szlaku zwiedzimy 13 malowideł. Początek i koniec szlaku znajduje się na Runku Kościuszki 5a przy napisie „Nadanie praw miejskich”. W trakcie zwiedzania zobaczymy m. in. „Czerwoną ścianę”, „Żubry”, „Miejskoaktywnych”, „Utkanych Wielokulturowością”, „Dziewczynkę z konewką”.

Szlak rowerowy ma ok. 13 km, a na jego pokonanie ze zwiedzaniem potrzebujemy około 2 godzin. Szlak ma formę pętli, a rozpoczyna się i kończy na dworcu PKP. Zwiedzając zobaczymy m.in. takie murale jak: „Ojcowie Niepodległej”, „Matka Natura – Biała”, „Wycięte z natury”, „Wyślij pocztówkę do babci”, „Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba”. W sumie 19.

Szlak autobusowy obejmuje ok. 25 km. Podróżując komunikacją miejską po Białymstoku można zobaczyć 28 wielkich malowideł. Zajmie to ok. 3,5 godziny uwzględniając przesiadki i zwiedzanie murali. Na szlaku znajdziemy m.in. malowidła „Gołąb pokoju i wielkie plony”, „#Tribute to Tesla”, „Przenikanie”, „Kobieta w masce” oraz „Zenek Martyniuk”.

Zwiedzanie Białegostoku szlakiem murali to nowość. Warto jednak wiedzieć, że od wielu lat nasze miasto można oglądać podążając szlakami: rodu Branickich, architektury drewnianej, białostockich fabrykantów, esperanto i wielu kultur, białostockich świątyń. Od lipca także szlakiem nowożytnych świątyń prawosławnych.

Kamila Bogacewicz

Do góry